John Lennon: 30 lat od morderstwa artysty

Cały muzyczny świat obchodzi dziś trzydziestą rocznicę śmierci Johna Lennona

Publikacja: 08.12.2010 10:56

Strawberry Fields w nowojorskim Central Parku

Strawberry Fields w nowojorskim Central Parku

Foto: AFP

8 grudnia 1980 roku o godz. 22.50 szaleniec Mark David Chapman strzelił cztery razy w plecy Johna Lennona tuż przed wejściem do jego nowojorskiego mieszkania w Dakota Building, gdzie Roman Polański nakręcił niegdyś „Dziecko Rosemary”.

„Czy wiesz, co zrobiłeś?” — zapytał odźwierny Jose Perdomo. „Tak — odpowiedział morderca. — Właśnie zastrzeliłem Johna Lennona”. Założyciel Beatlesów zmarł po przewiezieniu do szpitala.

W tym roku po raz szósty została odrzucona apelacja adwokata Chapmana, by mógł wyjść na wolność. A fani czczą rocznicę przedwczesnego odejścia jednego z najważniejszych muzyków wszech czasów. Miał zaledwie 40 lat. Po latach poświęconych wychowaniu syna Seana, tuż przed śmiercią powrócił do nagrywania — wydał przebojowy album „Double Fantasy”.

[srodtytul]W Liverpoolu i Warszawie[/srodtytul]

Centrum światowych obchodów jest Liverpool, rodzinne miasto muzyka, gdzie w tym roku odsłonięto pomnik na jego cześć, zaprojektowany przez amerykańską artystkę Lauren Voiers. Przedstawia kulę ziemską z wielokolorowymi pacyfistycznymi symbolami.

Liverpoolskie obchody trwają już od 9 września. Dziś odbędzie się koncert pamięci artysty w Cavern Club, miejscu gdzie zaczęła się jego kariera. Na jutro zaplanowano w liverpoolskiej Echo Arena wieczór zatytułowany „Lennon Remembered – The 9 Faces of John”. Współpracownicy i przyjaciele będą wspominać wszystkie ważne okresy działalności muzyka. Na scenie pojawią się m. in. Tony Sheridan, aktor Mark McGann, który grał Lennona na scenie i w filmie, a także Alan White, perkusista Plastic Ono Band.

W Nowym Jorku fani Beatlesa spotkają się w części Central Parku zwanej Strawberry Fields, wokół mozaiki „Imagine” dedykowanej muzykowi. W Internecie publikowane są prośby o przyniesienie kwiatów i świec. W Hollywood na deptaku poświęconym Lennonowi Gregory Adamson wykonana pamiątkowy mural.

Polscy fani umówili się w nowym, założonym przez Zbigniewa Hołdysa, Klubie Chwila (ul. Ogrodowa 31, róg Żelaznej). W programie znalazł się pokaz filmów, spotkanie z Piotrem Metzem, dziennikarzem i znawcą twórczości The Beatles. Muzyczną atrakcją będzie koncert zespołu The Rebels, który zagra m.in. pełny program ostatniego występu The Beatles na dachu siedziby Apple.

Słuchacze Radia Zet i czytelnicy Onetu wybierają najpopularniejszą piosenkę Lennona. W sklepach muzycznych i księgarniach dostępne są odświeżono cyfrowo wszystkie beatlesowskie i solowe albumy muzyka, a także rewelacyjna biografia pióra Philipa Normana.

[srodtytul]Co czuje Yoko Ono[/srodtytul]

Tom Brook, brytyjski dziennikarz przybył na miejsce morderstwa kilkanaście minut po oddaniu strzałów i relacjonował wydarzenia dla BBC. W przeddzień rocznicy rozmawiał z Seanem Lennonem, który w 1980 miał 5 lat, a krytycznego dnia czekał na tatę w mieszkaniu.

— Minęło już 30 lat od momentu, kiedy odszedł mój ojciec, ale w zawsze w grudniu, kiedy zbliża się rocznica, martwię się przede wszystkim o mamę. Czuwam, czy wszystko z nią jest w porządku. To dla mnie najważniejsze.

Tom Brook uważa, że gdyby Lennon mógł powiedzieć, co sądzi o celebracji związanych z nim rocznic, na pewno by ich nie pochwalał. Powołuje się na wypowiedź Johna w słynnym wywiadzie dla „Playboya”:

— Nie mam żadnych romantycznych wspomnień dotyczących mojej przeszłości. Nie wierzę we „wczoraj” [aluzja do piosenki Paula McCartneya - przyp. j.c.]. Interesuje mnie tylko to, co robię teraz.”

[b][link=http://www.rp.pl/artykul/73290,543682_Lennon--pomocy-.html]Czytaj również o życiu Johna Lennona[/link] [/b]

Kultura
Odnaleziono wywiezione z Kijowa dzieła. Są warte 186,6 tys. dolarów
Kultura
Przemo Łukasik i Łukasz Zagała odebrali w Warszawie Nagrodę Honorowa SARP 2024
Kultura
Podcast „Komisja Kultury”: Muzeum otwarte - muzeum zamknięte, czyli trudne życie MSN
Kultura
Program kulturalny polskiej prezydencji w Radzie UE 2025
Kultura
Arcydzieła z muzeum w Kijowie po raz pierwszy w Polsce
Kultura
Podcast „Komisja Kultury”: Seriale roku, rok seriali