Plac Grzybowski oraz ul. Twarda, czyli siedziba Gminy Wyznaniowej Żydowskiej, i Synagoga im. Nożyków. Ale w tym roku także galeria Zachęta, klubokawiarnia Chłodna 25, klub Powiększenie, kino Kultura czy ulice Pragi i Muranowa. Te wszystkie miejsca staną się przestrzenią dla festiwalowych wydarzeń. A na dziewięć dni zaplanowano ich kilkadziesiąt.

Tradycyjnie już chętni zwiedzą cmentarze przy Okopowej i na Bródnie, wejdą do synagogi oraz mykwy, obejrzą filmy prezentowane podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy. Przygotowano jednak sporo premierowych propozycji.

Jedną z najciekawszych będzie pokaz krótkometrażowych etiud Romana Polańskiego z lat 1958 – 1962. 19 maja o godz. 18 i 20 w kinie Kultura dźwiękiem ozdobi je eksperymentalny duet SzaZa. Paweł Szamburski i Patryk Zakrocki specjalnie na tę okazję skomponowali utwory inspirowane muzyką Krzysztofa Komedy.

Tego samego dnia pierwszy raz goście Otwartej Twardej będą mieli okazję zasiąść na widowni teatralnej. W Starej Prochoffni o godz. 21 obejrzą spektakl Teatru Konsekwentnego „Kompleks Portnoya" w reżyserii Aleksandry Popławskiej i Adama Sajnuka.

W tym roku imprezę odwiedzą zagraniczni artyści. Podczas finałowego koncertu w Powiększeniu (22.05, godz. 19) wystąpi najpierw AutorYno. Znane z festiwalu Nowa Muzyka Żydowska francuskie trio David Konopnicki, Delorme Bertrand i Cyril Grimaud prezentuje muzykę określaną mianem klezmer-rock-fusion. Później zagra przedstawiciel nowego żydowskiego rocka – amerykański kwartet Pitom, czyli Yoshie Fruchter, Stanin Ezra Blumenkrantz, Kelvin Zubek i Jeremi Brown.

Otwarta Twarda to także okazja do poznania historii warszawskiej społeczności żydowskiej. O tym, w której bożnicy były „pokoje zwierzeń", gdzie ostatni prorok prowadził salon literacki albo gdzie w Jom Kipur modlił się półświatek, opowie 15 maja etnolog i tłumaczka literatury jidysz Anna Ciałowicz. Na autokarowe wycieczki przez Muranów i Wolę zaprosi o godz. 15 i 17 osoby, które wygrają wejściówki podczas zwiedzania Synagogi im. Nożyków w Noc Muzeów.

Tegoroczna edycja przynosi kolejny cykl interesujących wykładów i spotkań. W poniedziałek (16.05) o współczesnych losach Birobidżanu – Żydowskiego Obwodu Autonomicznego w Rosji – opowie Agata Maksimowska, doktorantka Wydziału Historycznego UW. We wtorek (17.05) o godz. 18.30 w synagodze będzie można porozmawiać z naczelnym rabinem Polski Michaelem Schudrichem na temat „Jak i dlaczego – seks po żydowsku. Talmudyczne spojrzenie na życie seksualne i jego rola w religii". A w środę (18.05) o godz. 19 spotkanie „Wizualizacja cierpienia. Holocaust w filmie i sztukach wizualnych" poprowadzi doktorantka katedry judaistyki UJ Joanna Ostrowska.

Wśród propozycji jest coś i dla lubiących nowe wyzwania. Będzie można spróbować swoich sił w trudnej sztuce hebrajskiej kaligrafii (15.05) i uzupełnianiu Biblii, czyli pisaniu midraszy (19.05). A także – ostatniego dnia Otwartej Twardej – w nauce tańca izraelskiego.

* Otwarta Twarda – różne lokalizacje, tel. 22 620 58 37 14 – 22.05 szczegółowy program: www.otwartatwarda.pl

Autopromocja
LOGISTYKA.RP.PL

Branża, która napędza polską gospodarkę

CZYTAJ WIĘCEJ