Reklama
Rozwiń

Festiwal Nowoczesnego Sąsiedztwa

Dzisiejszy koncert w Filharmonii Narodowej zakończy polsko-niemiecki Festiwal Nowoczesnego Sąsiedztwa „Sąsiedzi-Nachbarn-2.0"

Publikacja: 17.06.2011 12:05

Akcja malowania krasnali

Akcja malowania krasnali

Foto: Rzeczpospolita, Monika Kuc MK Monika Kuc

To jednocześnie 20 rocznica podpisania niemiecko-polskiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy .

Na jubileuszowym koncercie zagra zespół EWCM -European Workshop for Contemporary Music utworzony przez Niemiecką Radę Muzyki i Warszawską Jesień. Młodzi muzycy z Polski i Niemiec pod dyrekcją Rüdigera Bohna wykonają m.in. współczesne utwory  Johannesa Motschmanna, Dariusza Przybylskiego, Jagody Szmytki.

Festiwal trwał przez półtora miesiąca i cieszył się dużym zainteresowaniem. - Ponad 30 imprez w całej Polsce zgromadziło 15 tys. widzów – mówi Dorota Swinarska z Goethe Institut w Warszawie, który z Ambasadą Niemiec był jego organizatorem.   Imprezy, adresowane głównie do młodych, były różnorodne - od muzycznych przez filmowe, plastyczne i teatralne do pokazów designu. Rekordy powodzenia biły: akcja malowania ogrodowych krasnali, projekt teatralny „Miasta Równoległe" i pokazy designerskie.

„Miasta równoległe" obejmowały cykl interwencji teatralnych w przestrzeniach publicznych Warszawy. Artyści i widzowie uczestniczyli  w happeningach, m.in. w Bibliotece Uniwersyteckiej, na dworcu, w budynku Sądu Okręgowego i Hucie ArcelorMittal. Na dworcu Warszawa Śródmieście argentyński performer Mariano Pensotti i czwórka  młodych polskich pisarzy: Sylwia Chutnik, Agnieszka Drotkiewicz, Marcin Cecko i Jaś Kapela obserwowali, co dzieje się na peronach i na gorąco pisali teksty, wyświetlane na czterech ekranach. Fikcja łączyła się z rzeczywistością. Pasażerowie z zaskoczeniem odkrywali, że stali się bohaterami literackich opowieści. Wizyta w hucie stała się pretekstem do przypomnienia najnowszej historii: od czasów „Solitarności", do transformacji. Przewodnikami byli świadkowie zdarzeń. Podobne akcje, autorzy projektu, Lola Arias i Stefan Kaegi, prowadzili wcześniej w Berlinie i Buenos Aires. Następnym etapem będzie Zurych.

Akcja „Projektowanie w działaniu" zamieniło całą ulicę Mokotowską w Warszawie w przestrzeń prezentacji młodych designerów z Niemiec i Polski. Butiki, galerie, kawiarnie, sklepy przez dziesięć dni zapraszały na pokazy mody, wystawy, spotkania z projektantami.

Syntezą idei festiwalu była teatralna podróż w  pociągu „Kraków-Berlin XPRS". Pasażerowie poznawali powikłaną historię mijanych ziem i  relacji  polsko niemieckich, uczestnicząc w dziesiątkach artystycznych wydarzeń. W pociągu aktorzy Starego Teatru w Krakowie pod okiem reżysera Mikołaja Grabowskiego inscenizowali  monodramy i skecze. Aktorzy Maxim Gorki Theater z Berlina  grali fragmenty spektaklu  „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku" Doroty Masłowskiej w reż. Armina Petrasa. A w wagonie kinowym wyświetlano dokumenty i filmy fabularne Kazimierza Kutza o Śląsku. Na  mijanych 2 stacjach dołączali do akcji kolejni artyści i mieszkańcy. W Zabrzu aktorzy Teatr Nowego przypomnieli w akcji happeningowej, że w 1967 r. ich miasto odwiedził Charles de Gaulle. W Gliwicach wsiedli aktorzy  Teatru  Nowej Sztuki , by zagrać fragmenty „Pierwszej Polki" na motywach  powieści  Horsta Bienka. W Węglińcu podróżnych powitało polonezem Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Węglinieckiej, a  w Cottbus  -  muzyczny zespół Seilschaft. Szkoda, że pociąg z programem kulturalnym nie kursuje regularnie na tej trasie!

Fundacja Współpracy Polsko Niemieckiej zleciła Instytutowi Demoskopii w Allensbach jubileuszowe statystyczne badanie na temat obrazu Polaków w oczach Niemców, i odwrotnie. Wyniki wskazują, że obustronne sympatie są dziś większe niż przed  20 laty. Chociaż nadal niesymetryczne, bo w Polsce wzrost pozytywnych odczuć jest bardziej widoczny. Badania mówią, że lepsze notowania - zarówno wśród Niemców i Polaków  - występuję w grupie tych, którzy odwiedzali kraj sąsiadów. Spotkania kulturalne na pewno zbliżają. Zapowiedź powołania w Bochum centrum dokumentacji historii i kultury Polaków w Niemczech, finansowanego przez Niemców, wydaje się szansą na nowy etap w naszych relacjach.

 

To jednocześnie 20 rocznica podpisania niemiecko-polskiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy .

Na jubileuszowym koncercie zagra zespół EWCM -European Workshop for Contemporary Music utworzony przez Niemiecką Radę Muzyki i Warszawską Jesień. Młodzi muzycy z Polski i Niemiec pod dyrekcją Rüdigera Bohna wykonają m.in. współczesne utwory  Johannesa Motschmanna, Dariusza Przybylskiego, Jagody Szmytki.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Kultura
Pod chmurką i na sali. Co będzie można zobaczyć w wakacje w kinach?
Kultura
Wystawa finalistów Young Design 2025 już otwarta
Kultura
Krakowska wystawa daje niepowtarzalną szansę poznania sztuki rumuńskiej
Kultura
Nie żyje Ewa Dałkowska. Aktorka miała 78 lat
Kultura
„Rytuał”, czyli tajemnica Karkonoszy. Rozmowa z Wojciechem Chmielarzem