Ponad 45 metrów sześciennych desek, 30 kg płyt ze sztucznego tworzywa. Wszystko ułożone

w kształcie latającego spodka. Taka konstrukcja powstała na fontannie na pl. Na Rozdrożu. Budowało ją 16 artystów z Polski i Francji.

Czytaj Kulturę w Życiu Warszawy

– Nie będziemy barem piwnym, ale wakacyjnym centrum kulturalnym stolicy – zapewnia Ewa Rudnicka, kuratorka projektu.

Wielkie lądowanie UFO już w sobotę o godz. 19. Dwie godziny później planowany jest live performance grupy artystycznej Exyzt, znanej z tego, że na całym świecie w niecodziennych miejscach stawia tymczasowe obiekty. Londyńską 100 Union Street w Southwark zamienili w przestrzeń wypoczynkową, a centrum Madrytu w... basen. W Warszawie w sobotę na zakończenie wielkiego otwarcia planowane są kosmiczne pokazy DJ-ów.

UFO na pl. Na Rozdrożu będzie działać do końca wakacji, codziennie w godz. 8 – 22.

– Chcemy ożywić to zapomniane miejsce, zintegrować warszawiaków – mówi Ewa Rudnicka. I dodaje, że jeszcze przed oficjalnym startem instalacja cieszyła się wielkim zainteresowaniem mieszkańców.

– Przez dwa tygodnie budowania UFO tylko od nielicznych usłyszeliśmy głos sprzeciwu i niezadowolenia. Ale naszych sąsiadów uspokajamy, że głośno na pewno nie będzie i nie powinni się nas obawiać – mówi Ewa Rudnicka.

Plac zabaw

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ

Artyści budujący kosmiczną konstrukcję ułożyli już dokładny plan zajęć na najbliższe dni. W niedzielę o godz. 16 odbędzie się piknik (w programie m.in. gry planszowe, piłka plażowa i badminton), w najbliższy wtorek o godz. 20 spotkanie poświęcone legendarnym warszawskim reklamom malowanym na ścianach budynków.

W środę w godz. 16 – 22 planowany jest dancing. Imprezę rozkręci 75-letnia DJ Wika w towarzystwie DJ-a Krawca. – Bawimy się z wnukami, dziadkami, przyjaciółmi – zachęcają artyści.

W czwartek o godz. 18 wycieczka rowerowa, która wystartuje sprzed spodka. W piątek o godz. 20 koncert zespołu Fonetyka, wykonującego utwory z tekstami poety Rafała Wojaczka. A w kolejną sobotę w godz. 12 – 22 „Kram w UFO". Kupić będzie można artystyczne stroje i biżuterię. A dzień później w godz. 12 – 20 wyprzedaż garażowa dla warszawiaków.

To nie koniec kosmicznych atrakcji.

Noc pod kopułą

W konstrukcji pod zadaszeniem znajduje się 12 kapsuł, w których będzie można przenocować. Będą one pełniły funkcję hostelu. Wynajęcie dwu- lub jednoosobowego pokoiku to wydatek 123 zł. Do konstrukcji jest doprowadzony prąd i bieżąca woda.

Na miejscu działa też barek. Można tam napić się zimnego napoju lub kawy i odpocząć w leżaczku.

– Jesteśmy otwarci na propozycje warszawiaków. Chętnie zorganizujemy jakieś spotkanie czy imprezę. Czekamy na propozycje – mówi Ewa Rudnicka.

Swoje pomysły można zgłaszać na miejscu lub przesyłać na adres: ufo.exyzt@gmail.com.