Już 15 listopada nastąpi rozstrzygnięcie światowego konkursu „7 Nowych Cudów Natury", do którego finału Mazury zakwalifikowały się jako jedyny polski region. W szranki stanęły m.in. z takimi tuzami turystyki, jak Wielka Rafa Koralowa, Malediwy, Wielki Kanion Kolorado czy Kilimandżaro. Głosować może każdy (instrukcja na www.MazuryCudNatury.org). A warto, bo dzięki temu polski region ma szansę zaistnieć w świadomości całego świata jako unikat. Akcję wsparł prezydent Bronisław Komorowski, głosując w plebiscycie na polskie pojezierze i tym samym zachęcając do tego innych.
– Mazury to raj i dla żeglarzy, i dla miłośników przyrody – argumentował prezydent.
Rzeczywiście, wielu Polaków właśnie tam szuka urlopowego ukojenia. Przyciąga ich nieskazitelnie czysta przyroda i aktywny wypoczynek wśród krystalicznie przejrzystych jezior oraz gęstych lasów.
Jednak wypad do warmińsko-mazurskiego to także niespotykana okazja do wycieczek historycznych i aktywnego poznawania dziejów Polski. Na szlaku zamków gotyckich nie tylko spotkamy perły średniowiecznej architektury, ale także poznamy legendy z nimi związane i losy ich właścicieli. Taka turystyka dostarczy przeżyć na miarę podróży do przeszłości. Bądź co bądź mamy do czynienia z jednymi z największych i najlepiej zachowanych gotyckich budowli obronnych w skali europejskiej. W wieki średnie przenosi nie tylko klimat samych perełek architektury, ale też liczne rekonstrukcje historyczne organizowane na ich terenie, turnieje rycerskie, warsztaty, kiermasze i koncerty muzyki dawnej.
Cały szlak zamków gotyckich obejmuje 12 zamków krzyżackich, biskupich i kapitularnych w północnej Polsce: na Warmii, Mazurach, Powiślu i Kaszubach. Sześć z nich to wspaniałe budowle, które stanowią jedną z głównych atrakcji warmińsko-mazurskiego. Najbardziej znana to zamek w Malborku – istna perełka na skalę światową. Wpisany na listę dziedzictwa europejskiego UNESCO jest najlepiej zachowanym przykładem architektury gotyckiej. W potężnej bryle pomarańczowej budowli, rozświetlonej okiennymi witrażami, które dają niesamowity blask mrocznym wnętrzom, można poczuć klimat minionych epok. Wybudowany w XIII w. i silnie ufortyfikowany gród Maryi w XIV i XV w. był siedzibą zakonu krzyżackiego. Nigdy niezdobyty w szturmie, zachował swój oryginalny wygląd do czasów współczesnych. Dziś to największy i najlepiej zachowany średniowieczny zamek obronny w Europie.