Dziś ludzie coraz częściej uprawiają ekstremalne sporty, płacąc za to różnymi uszkodzeniami narządu ruchu. Dotyczy to często młodych, aktywnych i niecierpliwych sportowców. Pomoc takim osobom niesie nowoczesna medycyna sportowa. Wykorzystanie technik artroskopowych pozwala w krótkim czasie zrekonstruować uszkodzone tkanki bez potrzeby długiego pobytu w szpitalu. Dzięki temu możliwy jest szybki powrót do aktywności sportowej.

Ważną rolę w rekonstrukcji uszkodzonych tkanek odgrywają niedawno odkryte produkty inżynierii tkankowej w postaci białek morfogenetycznych i osocza bogatopłytowego, które mają zastosowanie zarówno w rekonstrukcji ścięgien, jak i tkanki kostnej. Dużym osiągnięciem inżynierii tkankowej jest też możliwość naprawy urazowych uszkodzeń tkanki chrzęstnej.

W ostatnich latach dokonał się olbrzymi potęp w leczeniu urazów kości. Dotyczy to zarówno osób młodych, jak i w podeszłym wieku. Metody te zapewniają doskonałą stabilizację złamania, nie wymagają dodatkowych unieruchomień i pozwalają na szybki zrost w miejscu urazu. Dla coraz większej liczby osób w podeszłym wieku, u których rozwinęła się choroba zwyrodnieniowa, skutecznym leczeniem zniszczonych stawów jest endoprotezoplastyka, szybko i skutecznie przywracająca sprawność bez bólu.

Jednym z wielu osiągnięć współczesnej ortopedii jest chirurgiczne leczenie złamań osteoporotycznych kręgosłupa z wykorzystaniem tzw. wertebroplastyki umożliwiającej odtworzenie zniszczonego kręgu i eliminację przewlekłego, charakterystycznego dla osteoporozy bólu.

Prof. dr hab. med. Paweł Małdyk, p. o. konsultant krajowy w dziedzinie ortopedii i traumatologii narządu ruchu, prezes Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego