Pezet,
Radio Pezet
,
Aktualizacja: 02.09.2012 16:00 Publikacja: 02.09.2012 16:00
Foto: Uważam Rze
Pezet,
Radio Pezet
,
EMI
Paweł „Pezet" Kapliński w branży hiphopowej jest od lat 90. Nagrał kilkanaście przebojów, wpadł z wizytą na wiele płyt, zagrał mnóstwo koncertów, nie znajdując dotąd odpowiedzi na pytanie, jak skonsumować środowiskowy sukces złotymi sztućcami. Teraz, wściekle już głodny, siadł do stołu z Sidneyem Polakiem, z którym nagrał wcześniej „Otwieram wino", jedyny tak szeroko adresowany szlagier w karierze. Panowie przygotowali dla dużej wytwórni krążek klubowy. Słowem kluczem był tu dubstep, brytyjski gatunek uderzający w słuchacza piekielnie niskimi tonami i nieregularnym rytmem. „Radio Pezet" nafaszerowano więc zgrzytająco-rzężącymi basami od Auera i doprawiono wersami Fokusa i Mesa, wszystko to podając jednak w temperaturze zgoła innej niż w Londynie, dostosowanej raczej do podniebień znudzonych warszawskich przedmieść. Cierpiącym na niestrawność powinny pomóc ładne refreny i akustyczny numer z Kamilem Bednarkiem. Wymagający słuchacz i tak będzie miał zgagę. Nieco mniejszą i szybciej mijającą niż ta po elektronicznej wolcie Chylińskiej.
Pezet utracił umiejętność definiowania się na nowo z każdym kolejnym solowym krążkiem. Singlowa „Supergirl" przez samego artystę została nazwana następcą „Seniority", wizytówki debiutanckiej „Muzyki klasycznej". „Slang 2" to również ewidentne odcinanie kuponów od czasów, gdy hip-hop był obiecującą kulturą, warto więc było go bronić, tłumaczyć i traktować bardziej etosowo. Wraz z piosenkami takimi jak „Na pewno" i „Jak być szczęśliwym" przychodzą z kolei zwolnienie tempa i rezygnacja, pojawia się Kapliński z „Muzyki poważnej" – nieśpiący w nocy, targany depresją, pełen wątpliwości i pytań bez odpowiedzi. „Rock'n'roll" czy „Spis cudzołożnic" to już „Muzyka rozrywkowa", a więc cyniczna próba zatracenia się w imprezie.
Mniejsza o treść, bo przy klubowym entourage'u to przecież sprawa drugorzędna, niestety nie wystarczająca okazuje się również forma. Przy takich podziałach rytmicznych aż prosi się o to, by zerwać swój styl z łańcucha, poszaleć, porozciągać frazę albo przeciwnie – gwałtownie ją urwać, pobawić się modulacją głosu. Brytyjscy nawijacze tak właśnie czynią, zaś Polak, ponoć w nich zasłuchany, jest na bicie za mało drapieżny. Można by mu darować zarówno nieobecność najciekawszych spośród zapowiedzianych zagranicznych gości, jak i potężne opóźnienie płyty sprawiające, że z założenia świeże patenty słyszeliśmy już na płytach Afromental, a nawet w interpretacjach muzyki góralskiej. Jednak wątpliwe, w dodatku wyglądające na koniunkturalne wybory artystyczne i zabiegi twórcze nasuwające na myśl recykling to chyba jednak trochę za dużo.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Uważam Rze
Pezet,
Radio Pezet
To zaproszenie do udziału w polskiej kulturze dla całej Europy. Koncert inauguracyjny 3 stycznia w Warszawie.
Zamek Królewski w Warszawie prezentuje cenną kolekcję sztuki europejskiej, pochodzącą z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenków w Kijowie.
Wraz z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk, twórczynią bloga Zwierz Popkulturalny, recenzentką i autorką książek o popkulturze, rozmawiamy na temat seriali. Jakie tytuły zasługują na miano produkcji roku? Na jakim etapie streamingowej rewolucji się znajdujemy?
W stolicy Szwecji ruszył Tydzień Noblowski. Rozpoczął się od tradycyjnego przekazania osobistych przedmiotów należących do tegorocznych noblistów do sztokholmskiego Muzeum Nagrody Nobla oraz sygnowania krzeseł w tamtejszej kawiarni.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
W wieku 87 lat zmarł Stanisław Tym, autor tekstów, aktor, reżyser, a także dyrektor teatrów. Masową popularność zdobył jako prezes Ryszard Ochódzki w filmach „Miś”, „Rozmowy kontrolowane” i „Ryś”. Był również felietonistą „Rzeczpospolitej”.
Nie czekaj do nowego roku, by zadbać o siebie! Poznaj proste nawyki self-care, które wprowadzą równowagę, zdrowie i energię do Twojego życia.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przedstawił do szerokich konsultacji społecznych projekt nowej odsłony programu priorytetowego „Czyste Powietrze”.
Konkurowanie na rynku jest naturalne i napędza rozwój. Jednak problem zaczyna się, gdy ktoś dla zbudowania swojej pozycji stosuje nieuczciwe praktyki. Wtedy państwa powinny reagować w celu ochrony firm czy nawet całych sektorów gospodarki.
Polski recyklat jest pożądany na rynku europejskim – mówi Paweł Lesiak, wiceprezes firmy Interzero.
Technologicznie nie nadążamy za innymi krajami, bo w Europie wcześniej nie nastąpiły odpowiednie inwestycje. Stąd konieczność pożyczenia i wydania dużych pieniędzy, które powinny przełożyć się na obniżkę kosztów produkcji produktów cleantech na naszym kontynencie - uważa Marcin Korolec, były minister środowiska, prezes Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych oraz Instytutu Zielonej Gospodarki.
Rok ten przyniósł wyjątkową dynamikę wydarzeń w PreZero, a także w kluczowych obszarach dla branży gospodarki odpadami w Polsce.
Szybko reagujemy na potrzeby klienta. Potrafimy sprawnie dostosować do nich nasze rozwiązania. Dzięki temu jesteśmy rozpoznawalnym producentem na świecie i monopolistą w Polsce – mówi Rafał Worek, wiceprezes Ponaru Wadowice.
Planujesz sprzedać niepotrzebne rzeczy przez Internet? Robisz porządki w szafie? Znalazłeś nieużywane ubrania albo rzeczy, które tylko zbierają kurz? To świetnie się składa! Sprzedaż online to doskonały sposób na to, aby dać przedmiotom „drugie życie”, a do tego zasilić domowy budżet dodatkowym zarobkiem. Niestety, nie wszyscy kupujący mają uczciwe zamiary. Jak handlować w sieci bezpiecznie i bez stresu? Dzisiaj odpowiadamy na te pytania! Internet to świetne miejsce do sprzedaży. Tysiące ludzi codziennie szuka okazji i używanych rzeczy w dobrym stanie. Chętnie przygarną nieużywane przez Ciebie rzeczy, dając im nowe życie. Pomyśl tylko – te spodnie, które są już za małe, buty kupione w złym rozmiarze czy nieużywany tablet – wszystko to może znaleźć nowego właściciela i pomóc zasilić Twój domowy budżet! Na przykład, komplet ubrań z zeszłego sezonu może dać Ci nawet kilkaset złotych ekstra. Rower treningowy czy stary telefon komórkowy, który stoi i zbiera kurz może znaleźć nabywcę nawet w ciągu kilku dni i za naprawdę niezłą kwotę. Niekiedy jednak proces sprzedaży może być bardzo frustrujący. Jak uniknąć nieporozumień i przeprowadzić wszystko jak najsprawniej, a po drodze nie nadziać się na oszustów? Podpowiadamy!
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas