Hasłem przewodnim VI edycji Łódź Design Festival jest świadomość, bo współczesny projektant powinien w swojej pracy uwzględniać wiele czynników: społecznych, regionalnych, energetycznych, ekologicznych. Festiwal odbywa się w całym mieście. Trzy główne wystawy „The Future is Stupid", „Kto ty jesteś?", „Punkty widzenia – punkty siedzenia" można oglądać w Centrum Festiwalowym przy ul Targowej.
Twórcy prezentacji „The Future is Stupid" (Przyszłość jest głupia) zapożyczyli tytuł z aforyzmu znanej amerykańskiej artystki Jenny Holzer, aby mówić o wzornictwie i projektowaniu, które chce zmienić świat na lepsze. Nie chodzi więc tu o gwiazdy designu, czy piękne i luksusowe przedmioty, ale o design rozumiany jako sposób myślenia pozwalający radzić sobie z wyzwaniami w różnych sferach życia, np. edukacji, czy zdrowia. Podejmowanymi już dziś, a nie w przyszłości.
Przykładem takiego innowacyjnego projektu jest Colalife, ułatwiający transport leków do krajów trzeciego świata. Jego twórcy doszli do wniosku, że Coca-Cola dociera wszędzie, warto więc skorzystać z jej dróg transportu. I opracowali opakowania leków, które pozwalają umieścić je w przestrzeni między butelkami Coli w skrzynkach. W ten sposób zredukowali czas i koszty dostawy leków dla potrzebujących. „Kto ty jesteś" to przekrojowa prezentacja projektantów polskich różnych pokoleń, pracujących w kraju i poza nim, m.in. Marty Bakowski, Lex Drewinskiego, Aleksandry Gacy, Mariusza Maleckiego (Sieben), Michaela Okraja, Filipa Pągowskiego, Agaty Wycichowskiej.
A „Punkty widzenia – punkty siedzenia" prezentują krzesła i siedziska, a przy okazji skłaniają odbiorcę do zastanowienia nad relacjami nowych przedmiotów i współczesnych realiów życia. Uwagę przykuwa także po raz drugi organizowana wystawa „must have", promująca dobry polski design, na której można zobaczyć 40 najlepszych produktów wyłonionych z 300 zgłoszonych. Wśród nich są m.in.: minimalistyczna w formie lampa Ordinari, zainspirowana harmonią natury (projekt Monika Brauntsch i Sonia Słaboń; producent Kafti), kolekcja mebli Young Users współtworzona z użytkownikami (projekt Marta Krupińska dla Meble VOX) i kolorowe pufy Aleksandry Gacy dostosowujące się do kształtów siedzącego człowieka (producent Casalis).
W tegorocznym konkursie make me! dla młodych designerów zwycięzcą został Jan Lutyk za ekologiczny i ekonomiczny projekt stołka Ribbon z bukowej giętej sklejki. Warto zainteresować się także licznymi wystawami towarzyszącymi, pokazującymi m.in. grzejniki przyszłości na wystawie „TERMA.Terma-Design-ogrzewanie przyszłości" i lampy Philipsa ze szlachetnych materiałów. W ramach forum Design&Architektura codziennie odbywają się spotkania z wybitnymi projektantami z różnych krajów.