Nim przystąpimy do pierwszego koszenia, musimy usunąć z trawnika wszelkie zanieczyszczenia. Kamienie, patyki i stare liście mogą nie tylko utrudniać pracę, ale i zniszczyć kosiarkę. Warto przeprowadzić w porę wertykulację trawnika i zadbać o jego odpowiednie napowietrzenie. Jeśli w czasie zimy na terenie trawnika pojawiły się dziury, należy je dokładnie wyrównać. Dopiero tak uporządkowany trawnik możemy skosić. Jak zrobić to najlepiej?

Pierwsze koszenie trawy po zimie ma ogromny wpływ na to, jak będzie prezentował się nasz ogród przez najbliższe miesiące. Kwiecień-maj to zalecana pora pierwszego koszenia, jednak specjaliści radzą kierować się nie tyle terminami, co stanem samej trawy. Dobrze, gdy jest już ona nieco podrośnięta i ładnie zazieleniona. W takiej sytuacji można wykonać pierwsze koszenie – nieco wyższe niż zazwyczaj. W przypadku trawników użytkowych zalecana wysokość koszenia to 3-4 cm, w przypadku trawników ozdobnych – 2,5-3 cm. Po zakończeniu koszenia należy zgrabić trawę, choć użytkownicy kosiarek z koszami lub kosiarek rozdrabniających źdźbła tę czynność mogą sobie już podarować.

By efekty pierwszych prac w ogrodzie były lepiej widoczne, należy też pamiętać o systematycznym koszeniu. Czynność tę najlepiej powtarzać co 7-10 dni. Specjaliści radzą też zwrócić uwagę na to, w jakim stanie są nasze kosiarki. Jeśli przestały ciąć ostro, warto zadbać o wymianę noży. Poszarpanie źdźbeł trawy w czasie pierwszego koszenia osłabia bowiem nasz trawnik i utrudnia jego dalszą pielęgnację.

 

Przydatnie narzędzia: które z nich można wykorzystać?

Intensywne prace może nam ułatwić profesjonalny, dobrze dobrany sprzęt. Dzięki znanym producentom, każdy z nas znajdzie najlepsze rozwiązanie do swego ogrodu. Czym kierować się przy wyborze?

Podstawowym kryterium powinna być wielkość naszego ogrodu. W tych mniejszych świetnie sprawdzą się podkaszarki. Ich zaletą jest niewielki rozmiar, łatwość przechowywania oraz ogromna skuteczność. Podkaszarki marki AL-KO mogą się dodatkowo pochwalić ruchomymi głowicami, dzięki którym koszenie trawy w pobliżu krawężników staje się zadaniem prostym i przyjemnym. W większych ogrodach pomocne są kosiarki elektryczne i akumulatorowe. Zgrabna i zwrotna kosiarka elektryczna Limited Edition 3.22 SE to przykład sprzętu, który świetnie radzi sobie zarówno z płaską powierzchnią, jak i z koszeniem przy ogrodowych murkach. Perfekcyjne koszenie trawnika ułatwiają również kosiarki spalinowe, w gronie których wyróżnia się Powerline BIO 4203 B-A – urządzenie pozwalające na szybkie i efektywne porządkowanie większych trawników. Możliwość regulacji wysokości koszenia oraz pojemny kosz to zalety, które doceniło już wielu ogrodników. Nowoczesne sprzęty, takie jak traktorek T 953 HD-AS Comfort, usprawniają natomiast pracę w wielkich ogrodach. Wyposażone w pojemne kosze i trwałe ostrza, pozwalają sprawnie pielęgnować większe trawniki.

Warto też zwrócić uwagę na takie cechy sprzętu, jak koszyczek na ściętą trawę czy akcesoria, które pozwalają na jej dokładnie rozdrobnienie. Dzięki temu nie tylko unikniemy prac związanych z grabieniem ogrodu, ale i poprawimy stan trawnika. Jeśli nasza kosiarka potrafi dokładnie mulczować ściętą trawę, możemy jej resztki pozostawić na trawniku. Dość szybko ulegną one rozkładowi i sprawią, że gleba stanie się żyźniejsza.

Nowoczesne kosiarki pozwalają nam na szybkie i skutecznie pielęgnowanie trawników. Dzięki nim prace w ogrodzie przebiegają sprawniej, a nasz ogród szybciej wraca do dobrej formy. Efekt? Gdy wyższe temperatury i słońce zagoszczą w naszych miastach na dobre, my będziemy mogli cieszyć się wypoczynkiem w pięknym ogrodzie.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ