Sprawna klimatyzacja w 5 krokach
Po pierwsze, należy zwrócić uwagę czy z otworów wentylacyjnych wydobywa się nieprzyjemny zapach. Jeśli go zauważymy, powinniśmy niezwłocznie dokonać dezynfekcji układu klimatyzacji. Eksperci twierdzą, że dezynfekcji należy dokonywać raz do roku, bez względu na to, czy z kratek wentylacyjnych wydobywa się nieprzyjemny zapach, czy też nie. Jest to ważne, ponieważ w szroniącym się parowniku klimatyzacji powstaje wilgoć, która jest doskonałym środowiskiem rozwoju dla wszelkiego rodzaju grzybów i bakterii.
Po drugie, jeśli po dezynfekcji klimatyzacji przykry zapach nie zniknął, być może należy wymienić filtr przeciwpyłkowy. Filtrując powietrze wnikające do wnętrza samochodu, filtr przeciwpyłkowy nasiąka wilgocią i przestaje pełnić swoją podstawową funkcję. Nadaje się wówczas wyłącznie do wymiany.
Po trzecie, co najmniej raz w tygodniu należy uruchomić klimatyzację w samochodzie na około 10 minut, co pozwoli na zachowanie sprawności kompresora.
Po czwarte, najczęściej przed sezonem letnim, kierowca powinien skontrolować ilość czynnika chłodzącego w klimatyzacji, a raz na 2 lata zaleca się napełnienie układu klimatyzacji nowym płynem chłodzącym.