30 sierpnia od godz. 16 do 24 będzie można zwiedzić bezpłatnie dwie znakomite wystawy, prezentujące sztukę z przełomu wieków. Ekspozycje: „Zawsze Młoda! Polska sztuka około 1900" w Kamienicy Szołayskich im. Feliksa Jasieńskiego – Oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie (pl. Szczepański 9) oraz „Władcy snów. Symbolizm na ziemiach czeskich 1880–1914" w MCK (Rynek Główny 25)
Obie wystawy świetnie się uzupełniają, prezentując polskich i czeskich artystów, tworzących w podobnym czasie i czerpiących inspiracje z tych samych źródeł
Na wystawie „Zawsze Młoda!" zobaczyć można 300 dzieł sztuki polskiej przełomu XIX i XX wieku, tak wybitnych artystów, jak Olga Boznańska, Julian Fałat, Jacek Malczewski, Józef Mehoffer, Leon Wyczółkowski, czy Stanisław Wyspiański. A także poczuć klimaty najsłynniejszego krakowskiego kabaretu tamtych czasów „Zielony Balonik".
„Władcy snów. Symbolizm na ziemiach czeskich 1880–1914" to z kolei pierwsza w Polsce prezentacja sztuki czeskich symbolistów. Zgromadzono na niej 200 prac ponad 40 artystów: obrazów, rysunków, grafik, rzeźb, obiektów ceramicznych, pochodzących z kilkudziesięciu kolekcji - publicznych i rzadko pokazywanych zbiorów prywatnych. To wyjątkowa okazja do poznania nie tylko dzieł Alfonsa Muchy i Františka Kupki.
Nocnemu zwiedzaniu wystaw towarzyszy bogaty program z oprowadzeniami kuratorskimi i projekcjami filmu „Alfons Mucha – secesyjny wizjoner" w reż. Susanny Boehm. Choć Alfons Mucha uchodzi w Polsce za najbardziej rozpoznawalnego czeskiego artystę, to wcale nie znaczy, że wiemy o nim wszystko. Film przybliża jego drogę artystyczną, pokazując nie tylko dekoracyjne prace secesyjne, ale również mroczne przedstawienia w duchu symbolizmu oraz monumentalne panslawistyczne dzieła, jak „Epopeja słowiańska".