Cały ten kompleks to jeden z największych w Europie miejskich projektów rewitalizacyjnych, który przemienił XIX-wieczne przemysłowe bawełniane imperium Izraela Poznańskiego w nowoczesne centrum handlowo-biznesowo-kulturalne. (Kultura ma też w nim znaczącą rolę, bo w byłej tkalni mieści się Muzeum Sztuki MS2, w tzw. wykańczalni – Muzeum Fabryki, a w sąsiadującym z Manufakturą pałacu Poznańskiego – Muzeum Miasta Łodzi.) Nowa perspektywa pojawiła się, gdy tereny te kupiła w 2000 roku francuska firma Apsys i w latach 2003-2006 powstała na nich dzisiejsza Manufaktura.
W latach 2007-2009 radykalną metamorfozę przeszedł z kolei okazały budynek starej przędzalni, w skrzydle Manufaktury przy ul. Ogrodowej. W przebudowanym obiekcie według projektu biura architektoniczna OP Architekten Ziviltechniker GmbH (Wojciech Popławski i Andrzej Orliński) ma dziś siedzibę andel's Hotel Łodź, powstały z inicjatywy firmy Warimpex Finanz- Und Betailigung AG i zarzadzany przez Vienna International Hotelmanagement AG. W hotelu historyczna industrialna architektura (budynek ten uwiecznił w filmowej wersji „Ziemi obiecanej" Andrzej Wajda i w „Inland Empire" David Lynch) doskonale współgra z nowoczesnym designem.
- Manufaktura i hotel to kwintesencja Łodzi, jedno z najważniejszych w niej miejsc, związane z historią i tym, co obecnie miasto robi - mówił na piątkowej konferencji prasowej Marek Cieślak wiceprezydent miasta.
-To znakomity model połączenia przeszłości z teraźniejszością i przyszłością - nowoczesnej inwestycji i ochrony zabytków, który pozwala przetrwać dziedzictwu, a jednocześnie nadać mu nowe życie i funkcje - uzupełniał Franz Jurkowitsch, CEO Warimpexu.