Reklama

Zapal znicz pamięci

Do zapalenia w niedzielę zniczy w miejscach kaźni polskich elit wymordowanych przez Niemców w czasie wojny zachęcają organizatorzy akcji „Zapal znicz pamięci”. Po raz siódmy znicze zapłoną w regionach, których ziemie wcielone były do III Rzeszy.

Publikacja: 16.10.2015 07:30

Zapal znicz pamięci

Foto: Zapal Znicz Pamięci - VII edycja

Do końca 1939 r. w ramach operacji „politycznego oczyszczania gruntu" Niemcy zamordowali niemal 40 tys. przedstawicieli polskich elit. Jak podkreśliła w rozmowie z PAP dr Agnieszka Łuczak z poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, data upamiętnienia tamtych wydarzeń nie jest przypadkowa. To właśnie 20, 21 i 23 października w kilkunastu wielkopolskich miejscowościach na terenie m.in. pow. leszczyńskiego, śremskiego i kościańskiego, dokonano publicznych, masowych egzekucji, w których stracono prawie 300 osób.

Tylko 19 zł miesięcznie przez cały rok.

Bądź na bieżąco. Czytaj sprawdzone treści od Rzeczpospolitej. Polityka, wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i psychologia.

Treści, którym możesz zaufać.

Reklama
Kultura
Wizerunek to potęga: pantofelki kochanki Edwarda VIII na Zamku Królewskim
Kultura
Czytanie ma tylko dobre strony
Kultura
Popkulturowa kariera „Stańczyka", czyli od muralu w Paryżu do okładki płyty Lady Gaga
Kultura
Polski projekt z nagrodą DesignEuropa Awards 2025
Kultura
Czy Warszawa jest dobrym miastem dla seniorów? Pokażą starość z różnych perspektyw
Reklama
Reklama