Trzeci Koryfeusz Muzyki Polskiej – bo taka jest oficjalna nazwa nagrody – pojedzie do Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Otwarcie jej nowej siedziby w Katowicach uznano za wydarzenie mijającego roku.

Jest to sprawiedliwy i właściwie oczekiwany werdykt. 44-letni Paweł Mykietyn nagrodzony został Koryfeuszem jako osobowość roku, bo też o jego twórczości mówiło się ostatnio wyjątkowo dużo. Jego opera „Czarodziejska góra" to najważniejsze wydarzenie nie tylko tego roku, ale być może całej dekady.

Stanisław Skrowaczewski miesiąc temu obchodził 92. urodziny. Jest najstarszym dyrygentem na świecie, a jego niezwykłą aktywność mogliśmy podziwiać choćby w kwietniu tego roku, gdy z USA, gdzie mieszka, przyjechał do Polski, by poprowadzić koncert z monumentalną symfonią Brucknera. Honorowy Koryfeusz, jakim go wyróżniono, stanowi jednak przede wszystkim dowód uznania dla jego trwającej ponad 60 lat światowej kariery dyrygenckiej i kompozytorskiej.

Otwarcie nowoczesnej siedziby NOSPR o najwyższych standardach akustycznych nie tylko było okazją do zorganizowania wielkiego festiwalu, ale też ożywiło życie muzyczne Katowic i Śląska.

Koryfeusze przyznawane są od 2011 r. Organizatorem systemu głosowań elektorów jest Instytut Muzyki i Tańca.