Muzeum Powstania Warszawskiego zaprosiło zespół Kwiat Jabłoni do współpracy przy projekcie muzycznym upamiętniającym tegoroczną rocznicę. Koncert już się odbył 22 lipca, ale dostępna jest płyta „Wolne serca”, z dziesięcioma piosenkami o wolności. Na płycie śpiewają Sanah, Kasia Lins, Kuba Kawalec, MIUOSH, Natalia Grosiak, Natalia Kukulska.

W sprzedaży jest też już bogato ilustrowana książka „Chcieliśmy być wolni. Powstanie Warszawskie 1944”, wprowadzająca związane z nią zagadnienia popularyzatorskim językiem. Oprócz głównej narracji czytelnicy znajdą tu syntezy tematyczne, opisujące najistotniejsze problemy oraz biogramy bohaterów wydarzeń.

Książka została podzielona na siedem rozdziałów: sześć pierwszych opowiada o tym, jak do powstania doszło, mówi o przebiegu walk, o Warszawie popowstańczej oraz o późniejszych latach. Ostatni rozdział jest zbiorem krótkich relacji uczestników powstania. Całość dopełniają fotografie, dokumenty, cytaty i mapy. Książkę przygotowali historycy muzeum.

1 sierpnia, o północy, odbędzie się premiera spektaklu „Kwatery bożych pomyleńców” na motywach powieści Władysława Zambrzyckiego w adaptacji i reżyserii Katarzyny Kasicy. To wyjątkowa książka. Bohaterami są: Afrykander, Quadratus, Tatar i pan Wincenty – warszawscy inteligenci, dziwacy, reprezentujący cztery osobowości i cztery religie. Trwa powstanie, a ich rozmowa skrzy się od paradoksów, anegdot, zagadek. To obraz Warszawy, jaką straciliśmy i znowu chcemy mieć. Spektakl grany będzie też w dniach 3–6 sierpnia w Sali pod Liberatorem.