Dochód z niej zostanie przeznaczony na pomoc dla Białorusinów – politycznych uchodźców, zmuszonych do opuszczenia swego kraju z powodu prześladowań. Przede wszystkim na utrzymanie Mirnego Domu, który Fundacja Humanosh otworzyła w ubiegłym roku w Warszawie. Ta wspierająca uchodźców placówka w ciągu minionych ośmiu miesięcy pomogła usamodzielnić się ponad dziewięćdziesięciu osobom w trudnej sytuacji.
To już druga aukcja charytatywna przeznaczona na ten cel. W ubiegłym roku na I aukcji udało się zebrać ponad 100 tys. zł.
Na tegoroczną prace przekazali znani twórcy, m.in. Paweł Kowalewski, Katarzyna Kozyra, Rafał Olbiński, jak i młodzi artyści: Jana Shostak, Alesia Zhitkievich, Michail Gulin, Karolina Poliakova, Igor Tishin. Są to obrazy, rysunki i grafiki, niejednokrotnie odwołujące się do pojęć wolności i niezależności.
Na przykład serigrafia „Mon Chéri Bolscheviq” Pawła Kowalewskiego, dla której wzorem był obraz o tym samym tytule z 1984 roku, alegorycznie mówi o bolszewizmie i sowieckim totalitaryzmie, ostrzegając przed ich konsekwencjami.
A „Minuta krzyku” Jany Shostak, polsko-białoruskiej multimedialnej artystki, laureatki tegorocznych Paszportów Polityki , jest symbolicznym zapisem protestu, zainicjowanego przez nią w maju 2021 pod przedstawicielstwem Unii Europejskiej w Warszawie. Artystka apelowała o zdecydowane działania wobec reżimu Łukaszenki.