Niektóre były wcześniej zapowiadane i przekładane, ale nie brak też zupełnie nowych projektów. Wszyscy mają nadzieję, że takie wystawiennicze hity pozwolą odzyskać widzów.

Royal Academy of Arts w Londynie otworzy 29 stycznia od dawna oczekiwaną wystawę „Francis Bacon: Man and Beast”. Znajdą się na niej obrazy ze wszystkich okresów kariery tego jednego z największych malarzy XX wieku – ogromne tryptyki i rzadko pokazywane prace z prywatnych kolekcji. Niejednokrotnie ludzie przypominają na nich bestie w ekstremalnych sytuacjach, bo w dziełach Bacona instynkty ludzkie mieszają się ze zwierzęcymi.

Spóźnione urodziny

National Gallery w Londynie zapewnia, że tym razem doczekamy się wystawy Rafaela, którą pierwotnie przygotowywano w 2020 r. na 500. rocznicę śmierci najmłodszego geniusza renesansu. Londyn między 9 kwietnia a 31 lipca pokaże Rafaela wszechstronnie: jako malarza, rysownika, grafika, architekta, archeologa, poetę, projektanta rzeźb i gobelinów. Dzieła przyjadą z najważniejszych muzeów i galerii Włoch, Europy i USA.

Tycjan, Kobieta w futrze, ok. 1535, Kunsthistorisches Museum

Tycjan, Kobieta w futrze, ok. 1535, Kunsthistorisches Museum

MAT. PRAS. /KHM/WIEDEŃ

W kalendarzu roku 2022 są inne jubileusze i rocznice. Na 100-lecie urodzin Luciana Freuda, słynnego XX-wiecznego malarza brytyjskiego, National Gallery w Londynie otworzy w październiku pokaz jego 60 obrazów, m.in. z Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Tate w Londynie, British Council i z kolekcji królowej Elżbiety II. Wybór ten pozwoli prześledzić rozwój sztuki Freuda przez siedem dekad, od lat 40. XX wieku do początku XXI wieku.

150-lecie urodzin Pieta Mondriana, holenderskiego abstrakcjonisty, którego geometryczne kompozycje zrewolucjonizowały sztukę, modernistyczną architekturę i design, to temat wystawy w Kunstmuseum w Hadze, planowanej na kwiecień. Potem zostanie ona przeniesiona do szwajcarskiej Fondation Beyeler w Riehen i prestiżowej galerii K20 w Düsseldorfie.

300. urodziny Bernarda Bellotta, zwanego Canalettem, Gemäldegalerie Alte Meister w Dreźnie uczci wystawą „Magia rzeczywistości. Bernardo Bellotto na dworze saskim” (od 21 maja do 28 sierpnia), na której będzie można podziwiać jego weduty z Drezna, Pirny, Warszawy. Ekspozycja powstaje we współpracy z Zamkiem Królewskim w Warszawie, gdzie jesienią odbędzie się jej polska odsłona. Przecież Canaletto przez 20 lat działał też na dworze Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Siła wielkich nazwisk

Drezno nie zapomina także o jubileuszu niemieckiego malarza o światowej sławie Gerharda Richtera, który 9 lutego skończy 90 lat. Albertinum w Dreźnie organizuje rocznicowy pokaz (otwierany 5 lutego), przygotowywany wspólnie z artystą. Także Neue Nationalgalerie w Berlinie uczci jubileusz Richtera wystawą jego książek artystycznych (luty–maj).

Czytaj więcej

2 mln zł na rzeźby w przestrzeni publicznej
Autopromocja
SZKOLENIE

Pozyskiwanie sponsorów przez instytucje nauki, kultury i sportu

WEŹ UDZIAŁ

A w Paryżu – stolicy sztuki i mody – postanowiono uczcić 60-lecie pierwszego pokazu mody wielkiego kreatora Yves’a Saint Laurenta. Odbył się on 29 stycznia 1962 r. Teraz w projekt „Yves Saint Laurent aux Musées” (od 29 stycznia do 15 maja) zaangażowały się: Centrum Pompidou, Luwr, Musée d’Art Moderne de Paris, Musée d’Orsay, Musée National Picas so, Musée Yves Saint Laurent. W każdej z tych lokalizacji pokazy będą łączyć projekty YSL z dziełami artystów – Mondriana, Picassa, Matisse’a, Bonnarda czy Dufy’ego, z których czerpał inspiracje.

Większość spektakularnych wydarzeń artystycznych w 2022 r. opiera się na magnetycznej sile nazwisk. Musée d’Orsay w Paryżu zapowiada pokaz poświęcony genialnemu hiszpańskiemu architektowi Antoniemu Gaudíemu (kwiecień–lipiec), twórcy Sagrada Familia w Barcelonie.

W Londynie Tate Modern pokaże jesienią przekrojową wystawę Paula Cézanne’a, który dał początek nowoczesnemu myśleniu o malarstwie. Tam też szykuje się pokaz przełomowych w sztuce tkanin i abakanów Magdaleny Abakanowicz z lat 60. i 70. – monumentalnych, o rzeźbiarskiej, trójwymiarowej formie.

Będą też ciekawe wystawy tematyczne. Kunsthistorisches Museum w Wiedniu szykuje „Idols & Rivals” (otwarcie we wrześniu), czyli rywalizację malarzy i rzeźbiarzy w ciągu wieków z mistrzowskimi dziełami m.in.: Leonarda da Vinci, Michała Anioła, Dürera, Tycjana, Rubensa. A planowana również na jesień wystawa „Les Choses” w paryskim Luwrze ma opowiadać o historii martwej natury w malarstwie.

Powrót do Biennale

W 2002 r. powrócą też międzynarodowe cykliczne wielkie wydarzenia. Przesunięte o rok 59. Biennale Sztuki w Wenecji zostanie otwarte na wiosnę. Artyści będą się mierzyć na nim z wieloma zagrożeniami, jak pandemia czy skutki zmian klimatycznych, ale kuratorka Cecilia Alemani mimo to zapowiada „optymistyczną wystawę, celebrującą sztukę”, wierząc, że artyści będą chcieli współtworzyć nowe warunki egzystencji.

Czytaj więcej

Spotkanie dwóch arcydzieł Lucasa Cranacha starszego

W pawilonie polskim zobaczymy wystawę „Przeczarowując świat” polsko-romskiej artystki Małgorzaty Mirgi-Tas, absolwentki ASP w Krakowie.

Słynna, organizowana co pięć lat międzynarodowa wystawa sztuki współczesnej Documenta w Kassel w Niemczech odbędzie się zgodne z planem (od 18 czerwca do 25 września). Kuratorzy tegorocznej edycji – indonezyjski kolektyw artystyczny Ruangrupa – zaprosił przede wszystkim twórców działających na rzecz społeczności lokalnych w różnych krajach.

A 11 czerwca odbędzie się inauguracja nowego Muzeum Narodowego w Oslo, największej instytucji artystycznej w Skandynawii. Budynek Nasjonalmuseet stanął nad fiordem w centrum miasta. Znajdzie się w nim ekspozycja stałej kolekcji z 5 tys. dzieł (m.in. słynny „Krzyk” Muncha). I przestrzeń na wystawy czasowe. Na otwarcie muzeum przygotowywana jest wystawa współczesnej sztuki norweskiej z udziałem ponad 150 artystów.