„Na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy wykorzystaną środków z Krajowego Planu Odbudowy wdrożone zostaną inwestycje mające na celu stworzenie uwarunkowań dla dynamicznego rozwoju sektora kultury i przemysłów kreatywnych jako ważnego czynnika wzmacniającego innowacyjność gospodarki. Najważniejszą inwestycją w tym obszarze, ujętą w KPO będzie utworzenie modelowego centrum wspierania przemysłów kreatywnych w Krakowie”, napisał do „Rzeczpospolitej” resort kultury.
Ministerstwo nawiązuje w ten sposób do zagadnień poruszanych podczas debaty „Rola kultury i sektora kreatywnego w rozwoju społeczno-gospodarczym. Krótko- i długoterminowe obowiązki państwa”, która odbyła się w naszej redakcji.
Jak pisze resort, „celem inwestycji jest stworzenie ram dla nowej formuły współpracy instytucji kultury z podmiotami sektora nauki i przedsiębiorcami, ze szczególnym uwzględnieniem designu i architektury. Dzięki projektowi wdrożone zostaną rozwiązania organizacyjne, proceduralne i finansowe, które będą mogły być powielane w przyszłości przez inne podmioty działające w sektorze kultury i kreatywnym”.
Czytaj więcej
Cały sektor kreatywny ma przemożny wpływ na rozwój nie tylko społeczeństw, lecz i całych gospodarek. Aby jednak w pełni wykorzystać ten potencjał, musi zostać zapewnione jego stabilne finansowanie.
„W ramach projektu podjęta zostanie współpraca z uczelniami wyższymi (m.in. Uniwersytetem Jagiellońskim, Akademią Górniczo-Hutniczą, politechnikami i akademiami sztuk pięknych) w celu wypracowanie modelowych rozwiązań w dziedzinie kultury i designu. Centrum podejmie współpracę także z regionalnymi instytucjami wspierającymi przedsiębiorczość, jak Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego i Krakowski Park Technologiczny, jak również z organizacjami ogólnopolskimi, takimi jak Naczelna Organizacja Techniczna, Instytut Wzornictwa Przemysłowego, Stowarzyszenie Architektów Polskich, Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki oraz innymi instytucjami zajmującymi się działalnością badawczo-rozwojową. Utworzona w wyniku realizacji projektu przestrzeń zostanie udostępniona studentom do realizacji interdyscyplinarnych projektów, przedsiębiorcom w celu rozwijania kreatywnego partnerstwa łączącego potencjał początkujących kreatywnych przedsiębiorców z infrastrukturą oraz doświadczeniem dużych przedsiębiorców (m.in. w zakresie wzornictwa użytkowego, architektury, grafiki itp.) oraz zróżnicowanemu grupom odbiorców w celach edukacyjnych związanych z promowaniem współczesnego designu i architektury. Przestrzeń zostanie także wykorzystana do zaprezentowania w formie wystaw i prezentacji multimedialnych polskiego designu oraz i architektury, w tym przede wszystkim najnowszych osiągnięć w tych dziedzinach” czytamy w piśmie ministerstwa.