Historia tego festiwalu rozpoczyna się w 1999 roku, ale początkowo odbywał się nieregularnie, od kilku lat wpisuje się on jednak w coroczny kalendarz wydarzeń muzycznych stolicy.

Tegoroczne, siódme Dni Muzyki Ukraińskiej potrwają od 4 do 11 września. Na początek organizatorzy zapraszają na występ w warszawskiej katedrze św. Jana Chrzciciela lwowskiego zespołu A Cappella Leopolis pod dyrekcją Ludmiły Kapustiny. W programie usłyszymy dawną muzykę chóralną twórców anonimowych oraz utwory kompozytorów tworzących w XVII i XVIII w.: Mykoły Dyneckiego, Maksyma Berezowskiego i Artyma Wedela.

W środę 8 września, w radiowym Studiu im. Lutosławskiego jeden z najlepszych polskich zespołów kameralnych Royal String Quartet zagra utwory współczesnych kompozytorów ukraińskich znanych w świecie – Walentyna Silvestrowa i Jewhena Stankowycz oraz młodszych od nich, Zoltana Almasziego i Oleksija Retynskiego

Koncert ostatni – 11 września – odbędzie się także w Studiu im. Lutosławskiego i należeć będzie do Narodowego Zespołu Solistów „Kijowska Kamerata" pod dyrekcją Romana Rewakowicza. Ten dyrygent jest inicjatorem i dyrektorem artystycznym Dni Muzyki Ukraińskiej.