W galerii internetowej Fundacji Sztuki Osób Niepełnosprawnych, działającej przy krakowskiej Galerii Stańczyk, można zobaczyć obrazy i rysunki niepełnosprawnych z całej Polski. M. in. wielobarwne pejzaże Janusza Piekorza, byłego górnika, który twierdzi, że po wypadku sztuka stała się dla niego tym, czym spadochron dla mitycznego Ikara. Realistyczne szkice ptaków prawnika Stanisława Hermanowicza, który stracił wzrok. Abstrakcje Katarzyny Magdaleny Warachim, stypendystki Światowego Stowarzyszenia Artystów Malujących Ustami i Nogami oraz autorki wierszy i opowiadań.
Fundację założył w 1991 r. poruszający się o kulach dziennikarz Wojciech Tatarczuch. Fundacja promuje sztukę niepełnosprawnych, organizując wystawy dla twórców z całej Polski i Międzynarodowe Biennale Sztuk Plastycznych. – W tym roku jubileuszowe, dziesiąte – mówi Jadwiga Mazur, wiceprezes. – Prace przyjmujemy do 15 maja. Najlepsze wybiera profesjonalne jury. Dotąd pokonkursowe wystawy prezentowaliśmy w Muzeum Narodowym, Pałacu Sztuki i Bunkrze Sztuki.
Dla twórców z regionu fundacja organizuje warsztaty i plenery malarskie w Wieliczce. Wydaje również własny kwartalnik i prowadzi teatr.
Fundację Pomocy Matematykom i Informatykom Niepełnosprawnym Ruchowo założyła przed 18 laty statystyk prof. Elżbieta Pleszczyńska z grupą 20 innych osób z Instytutu Podstaw Informatyki PAN i Polskiego Towarzystwa Informatycznego. Był to odruch solidarności z niepełnosprawnymi kolegami naukowcami. Chcieli im pomóc w stworzeniu warunków do pracy w domu. Fundacja rozrosła się i wykroczyła poza środowisko naukowe. Dziś organizuje szkolenia komputerowe i pośredniczy w poszukiwaniu pracy dla wszystkich niepełnosprawnych, którzy się do niej zgłaszają.
– Wbrew naszej nazwie – zapewnia Małgorzata Piątkowska, przewodnicząca fundacji – pomagamy niezależnie od dysfunkcji i nie tylko środowisku akademickiemu, każdemu zainteresowanemu szkoleniem informatycznym, od podstaw komputera do tworzenia stron internetowych. W bazie zarejestrowanych jest już około 4 tys. osób, z których tysiąc poszukuje pracy. Mogą u nas liczyć na zawodowe i prawne doradztwo oraz oferty pracodawców.
Aktualnie fundacja uczestniczy w uruchamianiu kompleksowego Centrum Edukacji i Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych. Jest też zaangażowana w projekt „Kształcenie na odległość na wsi”. Dzięki niemu powstanie na wsiach 379 takich centrów, w tym punkty szkoleniowe.