Wyspecjalizowane familijne strony WWW zaczęły powstawać z bardzo prostej przyczyny – ponieważ wcześniej ich nie było. Inicjatorami serwisów są w większości przypadków młodzi rodzice. W Internecie nie byli w stanie znaleźć odpowiedzi na ważne dla nich pytania, w tym tak banalne: gdzie wybrać się z dzieckiem podczas weekendu, ale też bardziej skomplikowane: co robić, gdy dzieci reagują gwałtownie na chorobę lub śmierć jednego z członków rodziny? Z początku proste strony, w tym blogi bardziej przypominające skromne witryny niż wortale, teraz są rozbudowanymi graficznie i tematycznie, ciekawymi serwisami WWW. Jest ich coraz więcej i zaczynają się specjalizować.
[srodtytul]Po pierwsze informacja[/srodtytul]
[link=http://www.miastodzieci.pl]Miasto Dzieci [/link]to najstarszy z internetowych informatorów. Podaje na bieżąco, najczęściej z tygodniowym wyprzedzeniem, zapowiedzi wydarzeń dla dzieci: w plenerze, w kinach, teatrach oraz w różnego rodzaju świetlicach, bibliotekach, klubach i domach kultury. Poleca wystawy, koncerty, muzea. Wskazuje dobre restauracje i kawiarnie dobrze przygotowane do obsługi rodziców z małymi dziećmi, najlepsze place zabaw. Opisuje miejsca w Polsce, które z dzieckiem warto odwiedzić. Obejmuje na razie Warszawę, Sopot, Gdynię, Gdańsk, Kraków, Katowice, Bielsko-Białą, Poznań, Wrocław i Śląsk. Wortal pracuje w tempie dziennika, obsługuje go więc kilkanaście osób - wszyscy są rodzicami dzieci w wieku od 0 do 16 lat. Oferta jest więc przez redagujących osobiście sprawdzana i dobrze sprofilowana.
[link=http://www.czasdzieci.pl]Czas Dzieci[/link] pisze o wydarzeniach w stolicy, Krakowie, na Śląsku, we Wrocławiu i Łodzi. Republika obsługuje jeszcze Poznań, Katowice, Trójmiasto i Kielce. Te portale to jednak nie tylko informatory. Czas ma np. rewelacyjny „Kącik dla dzieci” - idealne rozwiązanie na to, by skupić na czymś malucha, gdy zdarzy się np., że musimy zabrać go na godzinę do pracy. Są tu książki do słuchania, kolorowanki do wydrukowania i krótkie bajki do oglądania („Bolek i Lolek”, „Reksio”, „Miś Uszatek”).
[link=http://www.republikadzieci.pl]Republika[/link] jeszcze bardziej wychodzi poza standardowe informacje. Jest magazynem internetowym na wysokim poziomie. Prowadzi go małżeństwo Anna i Tadeusz Banasiakowie, socjolog i pedagog. Poruszają wszystkie sprawy i problemy, jakie pojawiają się wraz z założeniem rodziny, w tym kwestie prawne lub te dotyczące bezpieczeństwa dzieci w domu, samochodzie, w Internecie. Oceniają pod kątem oferty inne media (radio, telewizję, prasę), przybliżają ogólnopolskie i międzynarodowe akcje społeczne dotyczące rodziców i dzieci. – Ogromną wagę przywiązujemy też do literatury dziecięcej i historii zabawek, czyli tego wszystkiego, co w każdym pokoleniu składa się na tzw. kulturę dzieciństwa – mówi „Rz” Anna Banasiak. – Przestawiamy sylwetki pisarzy, proponujemy sprawdzone, klasyczne tytuły, opowiadamy o lalkach naszych babć. Serwis funkcjonuje pod patronatem Koła Przyjaciół Dzieci, ma niekomercyjny charakter.