Rz: Województwo kujawsko-pomorskie świętować będzie za rok dziesiątą rocznicę powstania. Czy przez ten czas udało się zintegrować jego mieszkańców?
Piotr Całbecki:
– Myślę, że Kujawsko-Pomorskie jest już dziś regionem zintegrowanym. Podstawową rolę odegrała tu tzw. dwustołeczność. Pewnie nie każdy w Polsce wie, ale mamy dwie stolice województwa – Bydgoszcz, w której ma swoją siedzibę wojewoda, i Toruń będący siedzibą władz samorządowych. Dzięki temu udało się pogodzić ambicje przede wszystkim elit dwóch największych miast regionu. Regionalne więzi obywatelskie i poczucie regionalnej wspólnoty powstają jednak nie w biurach decydentów, ale w umysłach i sercach zwykłych ludzi. Torunianie jeżdżą do Bydgoszczy na spektakle operowe i koncerty bydgoskich filharmoników, wielu z nich pracuje w tym mieście. Bydgoszczanie, z których wielu studiuje na toruńskim Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, odwiedzają toruńskie teatry Baj i im. Horzycy, lubią klimat Starówki Torunia i nastrój tutejszych klubów. Nieco ponadtrzydziestokilometrowy dystans dzielący oba miasta próbujemy skrócić za pomocą zintegrowanego biletu kolejowego, ważnego także w komunikacji miejskiej. Powoli tworzy się moda, by z tych możliwości korzystać.
Jak lokalne władze wspierają kulturę?
Samorząd województwa przykłada wielką wagę do tego, by najważniejsze instytucje kulturalne funkcjonowały w godnych warunkach i by odbywające się u nas międzynarodowe festiwale kulturalne – mam tu na myśli przede wszystkim Bydgoski Festiwal Operowy, Bydgoski Festiwal Muzyczny, organizowany przez toruński Teatr Horzycy Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt, a także festiwal Probaltica – utrzymały dotychczasową rangę wśród wydarzeń kulturalnych kraju i Europy. Nasze starania mają bardzo konkretny wymiar. Na utrzymanie instytucji kulturalnych, wsparcie najważniejszych imprez i ochronę dziedzictwa narodowego przeznaczyliśmy w ubiegłym roku 63 miliony złotych – więcej niż co dziesiątą złotówkę budżetu województwa. W tym roku jest podobnie. Uważamy, że utrzymywanie instytucji uprawiających i upowszechniających wysoką kulturę to ważna część społecznej misji samorządu województwa. To samo dotyczy ochrony narodowego dziedzictwa kulturowego, które mamy obowiązek zachować dla przyszłych pokoleń.