Fora dyskusyjne dla rodziców stają się platformą wymiany doświadczeń i emocji, grupą wsparcia i pocieszania dla mam, ojców i opiekunów, którzy nierzadko pójście dziecka do przedszkola przeżywają bardziej niż ono samo. Nie wiedzą, jak reagować na stres malucha, pytają, jak mu pomóc, czego po danej placówce się spodziewać, jak rozmawiać z przedszkolnymi nauczycielkami.
„Mamy trzylatków, czy jesteście równie przerażone jak ja? Tak się martwię (choć pewnie irracjonalnie), co ją tam (w przedszkolu) spotka, na jakie dzieci i opiekunki trafi, jak ją ta nowa sytuacja zmieni... Przed pierwszym dniem chyba nie będę spała! Jakie macie obawy? Takie bardziej praktyczne czy filozoficzno-życiowe? Jak sobie to wszystko dobrze wytłumaczyć?” – Talka (www.dziecko.info.com).
W odpowiedzi na post Talki pisano m. in.: „Jestem mamą żłobkowego malca, ale też jestem przerażona! W żłobku już się przyzwyczaił do swoich pań, do dzieci, do otoczenia i nie rozumie, dlaczego już nie będzie mógł tam chodzić. Co do konkretnych obaw, to najbardziej martwię się, jak sobie poradzi z innymi dziećmi i co, jeśli będzie niegrzeczny? Potrafi nieźle dać w kość...” – wpis Agamarko.
Lub: „No i zaczęło się, nasz pierwszy stres edukacyjny. Później szkoła, studia itd. Teraz najbardziej boję się, że będzie chorował. W grupie poradzi sobie, bo lubi dzieci i jest bardzo kontaktowy (choć różnie może być, jeśli trafi się wśród nich jakiś agresor), ale co robić z chorobami? Znacie jakieś sposoby, jak się przed częstymi infekcjami bronić?” – Kasia B.Choroby w pierwszych miesiącach przedszkola są jednym z najczęściej poruszanych w Internecie tematów. Na co maluchy chorują, jak często, jak długo, u kogo leczyć, jak leczyć – to najczęstsze z zadawanych pytań, które urywają się w okresie bożonarodzeniowym, bo do tego czasu większość dzieci uodparnia się i przestaje tak często chorować.
Lawinową obecność rodziców odnotowują internetowe fora w pierwszych dniach września. Pierwszy i drugi tydzień tego miesiąca to istny wirtualny dziennik rodzinno-przedszkolnych przeżyć: