Europejskie Dni Dziedzictwa, organizowane w Wielkopolsce już po raz 16., poświęcone będą 90. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego.13 września Regionalny Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków w Poznaniu proponuje wycieczkę autokarową „Szlakiem powstań wielkopolskich”. Na trasie zwiedzania m.in. Miłosław i Jarocin. Krobia, która w 1919 r. była siedzibą Podkomendy Frontu Grupy Leszno, chce zaprezentować także lokalne tradycje. Miasto i okoliczne wsie należały do biskupów poznańskich, stąd nazwa regionu Biskupizna. O jego odrębności świadczą oryginalne stroje, zwyczaje, pieśni i tańce. Wycieczka zakończy się w Osiecznej, gdzie od kilku lat odtwarzana jest słynna Bitwa pod Wiatrakami (kontakt w sprawie rezerwacji miejsc: Regionalny Ośrodek Badań i Dokumentacji Zabytków w Poznaniu, ul. Mielżyńskiego 27/29, tel./faks 061 851 73 64).
Na spacery pod hasłem „Leszno wielokulturowe” zaprasza 21 września Muzeum Okręgowe w Lesznie. Zaplanowano trzy tematy: „Śladami protestantów i katolików”, „Śladami Żydów” oraz „Śladami fabrykantów”.
26 września w Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu odbędzie się sesja popularnonaukowa „Jak Czarniecki do Poznania” o potopie szwedzkim w Wielkopolsce. Poznańskie Koło Przewodników PTTK im. Marcelego Mottego poprowadzi 14, 21 i 28 września przechadzki powstańczym szlakiem w Poznaniu i okolicy.