Tegoroczny program obchodów EDD na Lubelszczyźnie obejmuje prawie 200 różnorodnych wydarzeń przygotowanych z dużym zaangażowaniem przez prawie 100 organizatorów w 30 dużych i małych miejscowościach województwa.

Bogactwo imprez pokazuje jak wiele może być interpretacji przewodniego hasła EDD odnoszącego się do korzeni tradycji i pojęć: ojcowizny i ojczyzny. Znajdą się więc odniesienia do ważnych miejsc, ale też postaci związanych z daną miejscowością, jak: Henryk Sienkiewicz w Woli Okrzejskiej, Wiktor Zin w Hrubieszowie, Stefan Żeromski w Nałęczowie czy Szymon Szymonowic w Bukowej na Zamojszczyźnie. Wyróżnia się program przygotowany przez Muzeum J.I. Kraszewskiego w Romanowie.

Uczestnicy spotkań 13 i 20 września wędrować będą po prywatnych ścieżkach życia pisarza od ojcowizny do ojczyzny i po tych, które mają wymiar szerszy, narodowy. Twórczość pisarza była przecież wzorem walki o polską świadomość, o mądrość współziomków i o poszanowanie innych. Różnorodność programu: między innymi scenki teatralne, wspólne czytanie fragmentów wspomnień pisarza, koncert muzyczny, wykład prof. Józefa Bachórza, wystawy czasowe, przygotowane na tę imprezę – pozwoli zapewne zadowolić gości, którzy przybędą do Romanowa.

W pieczołowicie odtworzonym Słowiańskim Grodzie w Wólce Bieleckiej zaplanowano przedstawienia historyczne, zabawy i widowiska plenerowe. Na prezentację wielokulturowych korzeni położyli nacisk również organizatorzy imprez w stolicy regionu Lublinie. 13 i 14 września realizowany będzie projekt „Wielokulturowy Lublin”.