Dolnośląskie chce z propozycjami trafić w każdy gust. Proponuje więc zarówno zwiedzanie zabytków najwyższej rangi: gotycko-barokowych pocysterskich zespołów klasztornych w Henrykowie i Lubiążu z możliwością obejrzenia wnętrz na co dzień niedostępnych dla turystów, jak i inne atrakcje. Należy do nich m.in. wycieczka „Szlakiem lwowskich pamiątek we Wrocławiu”.

Dla miłośników imprez plenerowych przygotowano dożynki gryki w Zgorzelcu. W sumie zaplanowano kilkadziesiąt wydarzeń w prawie 40 miejscowościach regionu.

Obchody EDD na Dolnym Śląsku inauguruje już 12 września wyjątkowa wystawa w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu „Moja mała ojczyzna – Przedmieście Oławskie na dawnych kartkach pocztowych”. Na starych pocztówkach, planach i zdjęciach lotniczych oglądać można jedną z najbarwniejszych dzielnic przedwojennego Wrocławia, z restauracjami, kawiarniami, wesołym miasteczkiem, promenadą spacerową, kąpieliskiem i teatrem.

Do dziś Przedmieście Oławskie zachowało wiele ze swego uroku, a ulica Miernicza niezmiennie przyciąga filmowców z całego świata. Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 250 pocztówek ułożonych tematycznie: m.in. mosty, pomniki, ulice, obiekty rozrywkowe i gastronomiczne, świątynie. Wszystkie pochodzą ze zbiorów Mariusza Kotkowskiego – wrocławskiego historyka mieszkającego od urodzenia na Przedmieściu Oławskim. Ekspozycja będzie czynna do końca października. W niezwykłą podróż sentymentalną zapraszają też organizatorzy spaceru po Wrocławiu szlakiem lwowskich pamiątek: na trasie m.in. pomnik Aleksandra Fredy, plac Orląt Lwowskich i Zakład Narodowy im. Ossolińskich (20 września).Dawne cysterskie opactwa – w Henrykowie (13 – 21 września) i Lubiążu (13 – 14 września) – będzie można zwiedzić z przewodnikiem, poznać historię, a także tajemnice tych wyjątkowych zabytków. Znane z urody dolnośląskie rezydencje w programie EDD reprezentuje m.in. barokowy, niedawno odbudowany pałac w Łomnicy (na co dzień funkcjonuje tu hotel). 21 września otwarte dla zwiedzających będą pałac, folwark i park.