Pałac biskupów krakowskich w Kielcach jest nie tylko wizytówką regionu świętokrzyskiego. To jeden z najpiękniejszych obiektów rezydencjonalnych z połowy XVII wieku.
Wczesnobarokowy pałac z wieżami w narożach został wzniesiony w latach 1637 – 1644 z inicjatywy biskupa Jakuba Zadzika – kanclerza koronnego, posła i dyplomaty. W pierwszej połowie XIX w., kiedy Stanisław Staszic próbował reaktywować działalność świętokrzyskiego okręgu górniczego, w oficynie powstała znana i ceniona szkoła górnicza.
Dziś w zabytkowym obiekcie swoją siedzibę ma Muzeum Narodowe. Specjalnie z okazji obchodów EDD 21 września zaprezentowane zostaną znajdujące się w trakcie konserwacji cenne malowidła na stropie w pokoju senackim. Na dzień otwarty – 14 września – zaprasza też oddział kieleckiego MN: Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego.
Ciekawą propozycję dla uczestników EDD ma Teatr im. Stefana Żeromskiego: 14 września będzie można zwiedzić zabytkową kamienicę, w której mieści się teatr, i zajrzeć za kulisy, czyli tam, gdzie na co dzień zwiedzający wstępu nie mają: do garderoby, kostiumerii i pracowni, w których powstają dekoracje oraz kostiumy.
21 września w Parku Etnograficznym w Tokarni pod Kielcami odbędzie się wyjątkowe spotkanie uczniów szkół artystycznych z twórcami ludowymi. Będą też prezentacje ginących rzemiosł i rękodzieła. W świętokrzyskiej zagrodzie z Bielin gonciarz nauczy chętnych, jak łupać gonty osikowe, by dach przetrwał wiele lat, a garncarze z Rędocina i Ostrowca Świętokrzyskiego pokażą stare techniki toczenia naczyń na kołach garncarskich.