W programie obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa na Opolszczyźnie jest ponad 50 imprez. Dla uczestników EDD otwarte zostaną m.in. unikatowe drewniane kościółki.
Na trasie zwiedzania jest wiele cennych budowli sakralnych, m.in. barokowy kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzegu. Świątynia została wzniesiona z inicjatywy jezuitów na początku XVIII w. w miejscu zburzonego klasztoru Dominikanów. W latach 1739 – 1745 jezuita Jan Kuben przyozdobił wnętrze bogatymi iluzjonistycznymi polichromiami. Kolejny wart zobaczenia zabytek to drewniany kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Biskupicach. Według inskrypcji na belce tęczowej świątynia została wzniesiona przez cieślę H. Hase jako ewangelicka w 1626 r. Obecnie jej gospodarzem jest parafia rzymskokatolicka. Będąc w Biskupicach, warto zobaczyć również otoczony parkiem krajobrazowym pałac wzniesiony w 1800 r. z inicjatywy Jerzego von Paczensky. Obecnie mieści się tu hotel i restauracja.
W weekend 19 – 21 września odbywać się będą II Dni Twierdzy Koźle. W programie m.in. inscenizacje historyczne i cykl prelekcji poświęconych historii Kędzierzyna-Koźla oraz innych twierdz. Na dni otwarte zaprasza m.in. Muzeum Gazownictwa w Paczkowie, które mieści się w zabytkowym budynku gazowni wzniesionym w 1902 r. Paczkowskie muzeum działa od 1991 r. i może się pochwalić jedną z największych gazowniczych kolekcji w Europie (3 tys. eksponatów).