Nazywana jest Jerozolimą Kujaw. Kalwaria Pakoska, jedno z najstarszych, obok Kalwarii Zabrzydowskiej, założeń kalwaryjskich w Polsce, to miejsce kultu religijnego i niezwykłej rangi zabytek, który wkrótce ma uzyskać rangę parku kulturowego.
Początki Kalwarii Pakoskiej sięgają 1628 roku. Tradycyjnie wzorem dla założeń kalwaryjskich była Jerozolima. Te odwołania są nadal czytelne: wzgórze przy drodze do Inowrocławia to Góra Oliwna, Wzgórze Ludkowskie – to Golgota, a Noteć – Cedron.
Wyjątkową wartość Kalwarii Pakoskiej stanowią jednolite stylowo 24 barokowe kaplice pielgrzymkowe. Założona przez ks. Wojciecha Kęsickiego, została rozbudowana przez franciszkanów. Z ich inicjatywy wzniesiony został również barokowy kościół Ukrzyżowania. Franciszkanie od 1931 r. znów są opiekunami Kalwarii Pakoskiej.
Zwiedzanie Kalwarii Pakoskiej to tylko jedna z propozycji województwa kujawsko-pomorskiego na Europejskie Dni Dziedzictwa. Oferta jest bardzo różnorodna: Toruń zaprasza m.in. na nocny spacer po mieście, gmina Kruszwica proponuje rejsy statkiem po jeziorze Gopło, zwiedzanie Mysiej Wieży i romańskiej kolegiaty pw. św. Piotra i Pawła (zbudowanej ok. 1120 – 1140).
W Strzelnie, jednym z najstarszych miast regionu, będzie można poznać m.in. historię Wzgórza św. Wojciecha i Rotundy św. Prokopa – największej romańskiej świątyni w Polsce, zbudowanej na planie koła. Gmina Mogilno zaprezentuje swoje cenne zabytki, dobrze znane specjalistom, a mniej szerokiej publiczności: kościół farny św. Mikołaja z XV wieku, klasztor i kościół pobenedyktyński (poł. XI wieku, wielokrotnie przebudowywany) i późnogotycki kościół farny św. Jakuba Starszego z ok. 1511 roku.Nie brak propozycji plenerowych, jak festyn archeologiczny w Parku Kulturowym w Wietrzychowicach.