Chociaż niewielka i położona z dala od głównych turystycznych tras, Byczyna ma się czym pochwalić. Jedną z głównych atrakcji jest średniowieczny układ urbanistyczny, z nadającym miastu owalny kształt pierścieniem murów i szachownicą prostopadłych uliczek. Tak dobrze zachowane fortyfikacje – do naszych czasów dotrwały też dwie wieże bramne: Polska i Niemiecka oraz baszta Piaskowa – są ewenementem na skalę nie tylko polską. Do najstarszych, średniowiecznych, zabytków należy również ewangelicki kościół św. Mikołaja – gotycki, wzniesiony w XIV w., do reformacji rzymskokatolicki.
Sercem starówki jest prostokątny rynek, a na nim barokowo-klasycystyczny ratusz. Najcenniejszy fragment tej budowli – renesansowy portal – był świadkiem burzliwych dziejów samego ratusza i całego miasta. Większość domów otaczających rynek pochodzi z drugiej połowy XVIII wieku – okresu odbudowy po jednym z katastrofalnych pożarów.
Ale Byczyna to nie tylko zabytki. Miejscowość jest dobrze znana z podręczników historii. 24 stycznia 1588 roku wojsko polskie dowodzone przez hetmana Jana Zamoyskiego stoczyło tu słynną bitwę z armią arcyksięcia Maksymiliana Habsburga. Do tamtych znakomitych tradycji naszego oręża nawiązują organizowane w Byczynie dwa razy do roku, znane na świecie turnieje rycerskie.
Na historię i wielokulturowe korzenie samorząd Byczyny postawił, przygotowując program inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa. 13 września w kościele pw. św. Mikołaja odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne, a po nim koncert na rynku z udziałem chórów, zespołów ludowych i gości z Ukrainy. Zaplanowano też misteria poetycko-muzyczne, przedstawienia teatralne, koncert kameralny muzyki klasycznej, 17 wystaw, a także wycieczki autokarowe szlakiem najciekawszych zabytków w gminie. Na wszystkie imprezy wstęp wolny.