By pamięć prawidłowo funkcjonowała konieczne jest współdziałanie wielu ośrodków mózgowych. – Pamięć jest wynikiem skomplikowanych procesów, w których biorą udział narządy zmysłów, system nerwowy i przede wszystkim mózg. Za zapamiętywanie odpowiedzialny jest hipokamp, który znajduje się w korze mózgowej. Magazynuje on ślady pamięciowe (engramy) różnych doświadczeń, które potem możemy przywołać – mówi dr n. med. Gabriela Kłodowska-Duda z Kliniki Neurologii Neuro-Care. Proces powstawania śladu pamięciowego przebiega w kilku etapach. – Jeśli nasze zmysły zostaną pobudzone, czyli na przykład słyszymy melodię lub widzimy jakąś rzecz, to informacja z sensorów przez kilka sekund pozostaje w tzw. pamięci sensorycznej. Informacje z narządów zmysłu są następnie przetwarzane w tzw. pamięci krótkotrwałej (roboczej) i przygotowywane do zmagazynowania. Nie wszystkie informacje warte są zapamiętania, nie możemy pamiętać wszystkich zapachów, widoków i wszystkich słów, jakie słyszymy w ciągu życia. Dlatego informacja jest opracowana przez pamięć roboczą, a tylko jej część jest magazynowana w pamięci długotrwałej, skąd jest możliwe późniejsze odtworzenie zapamiętanych danych – tłumaczy dr Kłodowska-Duda. Zaburzenie tego procesu na którymkolwiek z etapów powoduje problemy z pamięcią.
[srodtytul]Po lekach, alkoholu, ze stresu[/srodtytul]
Wiele osób, nawet młodych, skarży się na problemy z pamięcią. W zależności od wieku, w którym się pojawiają, można podejrzewać różne przyczyny. – Jeśli młode osoby zauważą kłopoty z pamięcią, nie powinny obawiać się choroby Alzheimera, która dopada zwykle osoby po 65. roku życia. Wczesne zachorowania u młodych osób zdarzają się wyjątkowo rzadko, występują głównie u tych osób, u których kilku członków rodziny wcześniej chorowało lub choruje – dodaje lekarka. U większości osób w wieku 30 – 40 lat problemy z pamięcią nie są spowodowane uszkodzeniem mózgu, a upośledzeniem przebiegu procesu zapamiętywania. Może to wynikać np. ze zmęczenia, stresu, lęków, zaburzeń snu, depresji. Niewyspany, przepracowany mózg nie funkcjonuje prawidłowo, stąd problemy z kojarzeniem i przyswajaniem nowych informacji. Czasem mogą być spowodowane natłokiem spraw, które człowiek ma do załatwienia. – Jeśli nie pamiętamy, gdzie zostawiliśmy klucze, dokumenty, lub zapominamy o spotkaniu z przyjaciółką nie musi to oznaczać problemów zdrowotnych. Warto odpocząć, zrelaksować się, wyspać, brać na siebie mniej obowiązków i mózg będzie pracował jak należy – mówi specjalistka. Osoby przyjmujące leki o działaniu uspokajającym, przeciwlękowym lub nasennym mogą skarżyć się na zaburzenia pamięci. Problemów z nią mogą spodziewać się na pewno narkomani oraz osoby nadużywające alkoholu, ale nie tylko związanych z lukami pamięciowymi po upiciu się, ale rozwijających się w wyniku alkoholowego uszkodzenia mózgu. Ale fakt, że w wieku 35 – 40 lat nie grozi nam Alzheimer, to nie powód, by nie zwracać uwagi na pojawiające się problemy z pamięcią. Trzeba zgłosić się do lekarza, gdy w krótkim czasie pamięć się pogorszyła, mamy trudności z koncentracją. Być może to zwiastuny choroby.
– Niestety, Polacy wolą iść do apteki bo lekarstwa bez recepty, niż spotkać się ze specjalistą, który rozpozna przyczynę i zaleci odpowiednie leczenie. Często pacjenci nie są zadowoleni z konsultacji, bo zamiast otrzymać „tabletkę na pamięć” dostają zalecenia zmiany trybu życia i podjęcie psychoterapii, na przykład z powodu przewlekłego stresu powodującego m.in. problemy z pamięcią, co wymaga włożenia własnego wysiłku – mówi dr Gabriela Kłodowska-Duda.
[srodtytul]Z każdym rokiem może być gorzej[/srodtytul]