– Jeżeli nowotwór jest wykryty wcześnie, może być nawet całkowicie uleczalny, a już na pewno leczenie może znacznie wydłużyć życie kobiety – uważa Katarzyna Maksimowicz, kierownik Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Profilaktyki Raka Piersi przy Białostockim Centrum Onkologii. – Wiadomo też, że leczenie nowotworów jest bardzo drogie. Lepiej więc im zapobiegać, niż je potem leczyć.
Wojewódzki Ośrodek Koordynujący za jeden z głównych celów postawił sobie profilaktykę raka piersi. Wyniki, jakie osiągnął przez ostatnie dwa lata, stawiają go w ogólnopolskiej czołówce.
– Podlaskie jest jednym z trzech najlepszych w Polsce województw, jeśli chodzi o zgłaszalność na badania mammograficzne – mówi Katarzyna Maksimowicz. – W 2008 roku jako jedyni w Polsce odnotowaliśmy wzrost liczby osób, które zgłosiły się na te badania, podczas gdy w innych województwach liczba ta spadła.
Do bezpłatnej mammografii uprawnione są panie między 50. a 69. rokiem życia, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie przeszły takiego badania. To tej grupie wiekowej nowotwór zagraża najbardziej: występuje on najczęściej po menopauzie, a ryzyko zachorowania znacząco wzrasta po 50. roku życia. W ramach „Populacyjnego programu wczesnego wykrywania raka piersi”, finansowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia panie te mogą przychodzić na badania bez skierowania, jedynie z dowodem osobistym i dokumentem ubezpieczenia. Warunkiem dopuszczenia do mammografii jest wypełnienie tuż przed wizytą ankiety z danymi potrzebnymi do wprowadzenia do systemu, który monitoruje ten program.
[srodtytul]Objazdowe gabinety[/srodtytul]