Zespół działa od 1995 roku. Jego członkami są przede wszystkim studenci Uniwersytetu Pelita Harapan. Łączy ich wspólna pasja, jaką jest nauka tradycyjnych tańców i pieśni, oraz poznawanie bogatej kultury swojego kraju. Grupa prezentuje folklor różnych indonezyjskich prowincji. Program, z jakim wystąpi podczas 20. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych, składa się z kilku obrazków tanecznych, między innymi: zapin – taniec będący okazaniem wdzięczności Stwórcy, wykonywany podczas pełni księżyca; yapong – taniec na powitanie gości; giring-giring – forma podziękowania bóstwu za obfite zbiory; pukat – obrazujący pracę i codzienne życie rybaków i rolników.
[b]KOLUMBIA
GRUPO DE DANZAS FOLKLÓRICAS CARMEN LÓPEZ z Santiago de Cali[/b]
Zespół został założony przez Carmen López w 1968 roku. Dziś występuje pod przewodnictwem Francisco Emersona Castańedy. Zrzesza studentów i pracowników Uniwersytetu del Valle w Santiago de Cali. Kultywuje i prezentuje tradycyjne kolumbijskie tańce i pieśni. Przez 41 lat istnienia grupa brała udział w licznych spotkaniach i festiwalach folklorystycznych o zasięgu lokalnym, narodowym i międzynarodowym. Występowała m.in. w USA, Peru, Ekwadorze, Wielkiej Brytanii, Holandii, Francji, Belgii.
[b]ŁOTWA
LIKSME z Rygi[/b]
Skład kapeli: skrzypce, akordeon, gitara, diabelskie skrzypce, velna bunga
Początki zespołu związane są z rokiem 1974. Od chwili powstania grupa prezentuje folklor różnych regionów Łotwy. Zespół z powodzeniem koncertował m.in. w Bułgarii, Hiszpanii, Francji, Włoszech, na Węgrzech, Litwie, Białorusi. Tajemnica jego sukcesu tkwi zapewne w fakcie, że wielu jego członków tańczy od najmłodszych lat. I choć na co dzień wykonują inne zawody, taniec jest ich pasją. Łotewski zespół zaprezentuje m.in. sudmalinas – szybki taniec o bogatej choreografii oraz vinpus upez ozolini – charakterystyczny skoczny taniec wykonywany w parach przez młodzieńców porównywanych do mocnych dębów i dziewczęta delikatne jak lipy. W programie, z którym wystąpią, dominować będą tańce regionu Łatgalii położonego we wschodniej części Litwy.
[b]BYŁA JUGOSŁOWIAŃSKA REPUBLIKA MACEDONII
ILINDEN z Demir Hisar[/b]
Skład kapeli: akordeon, klarnet, gitara, bębny, kobza
Zespół powstał w 1993 roku w Demir Hisar położonym w południowo-zachodniej Macedonii. Koncertował w Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Serbii i Turcji. Na estradach Tygodnia Kultury Beskidzkiej zaprezentuje m.in. tańce z Macedonii Wschodniej, Macedonii Egejskiej oraz scenkę taneczną zatytułowaną „Zbieracz kwiatów”.
[b]RUMUNIA
FLORI DE MAI z Resity[/b]
Skład kapeli: trąbka, akordeon, klarnet, taragot
Zespół Flori de Mai jest dowodem na to, że młodzi ludzie kochają i doceniają tradycję i wartość rumuńskiego folkloru. Od 2003 roku prezentuje autentyczne tańce, pieśni i zwyczaje regionu Banatu. Pełne młodzieńczej werwy występy cieszą się zawsze wielkim uznaniem.
[b]SERBIA
SVETI SAVA z Čoki[/b]
Skład kapeli: harmonia, bas, gitara
Zespół Sveti Sava został założony w 1945 roku w miejscowości Čoka w okręgu Severno-Banatskim. Przedstawia właściwe dla regionu Banatu autentyczne tańce, pieśni i zwyczaje związane z pracą, zabawą i świętowaniem. Przede wszystkim zobaczymy tańce, w których mężczyźni prezentują swą siłę i zręczność. Będą to m.in. erdeljanka, logovac, wielkie koło, małe koło. Zespół wystąpi w pięknych, bogato zdobionych strojach.[b]SŁOWACJA
VATRA z Tlmáč[/b]
Skład kapeli: skrzypce, kontrabas, cymbały, flet, fujara pasterska
Grupa folklorystyczna Vatra powstała w 1952 roku. Obecnie tworzą ją przede wszystkim ludzie młodzi, uczniowie szkół średnich i studenci. Zespół prezentuje właściwe dla różnych regionów Słowacji autentyczne tańce, pieśni i muzykę. W repertuarze ma obrazki przedstawiające zwyczaje weselne, zbiór wina, pobór do wojska i wiele innych. Vatra występuje w strojach ludowych wykonanych ściśle według tradycyjnych wzorów, spośród nich wszystkich uwagę przykuwają najbardziej stroje z rejonu Tekova. Program występu jest tak skonstruowany, aby w równym stopniu prezentować taniec i muzykę. Będziemy mieli okazję usłyszeć tradycyjne instrumenty, takie jak cymbały, pasterskie flety, dudy. Zobaczymy najbardziej charakterystyczne tańce takich regionów, jak: Tekova, Myjava, Hont, Detva.
[b]TURCJA
BOLU ARMELIT z Bolu[/b]Skład kapeli: kabak kemane, kaval, baglama, zurna, darbuka
Grupa, która działa od 2004 roku, zaprezentuje program przedstawiający tańce różnych regionów Turcji, takie jak zeybek, bolu, karadeniz, burdur, bursa. Bolu Armelit Genćlik Spor Kulübü koncertował głównie w kraju, ale uczestniczył również w zagranicznych festiwalach, m.in. w Grecji i Chorwacji. Zespół obecnie liczy 170 osób, w jego skład wchodzi również grupa dziecięca, którą tworzy 70 dzieci. W ramach zespołu działa stowarzyszenie zajmujące się nauką tańca ludowego oraz muzyki tradycyjnej.
[b]UKRAINA
BUREVESTNIK z Charkowa[/b]
Skład kapeli: cymbały, skrzypce, bajan (rodzaj harmonii), bębny, okaryna, drimba
Ukraiński zespół Burevestnik tańczy i śpiewa od września 1968 roku. Został założony w Charkowie przy Zakładowym Domu Kultury Fabryki Traktorów. Grupa udziela się na wszelkich miejscowych imprezach, zyskując przez to dużą sympatię mieszkańców Charkowa. Prezentowała folklor ukraiński na Białorusi, w USA, Hiszpanii, Azerbejdżanie, Luksemburgu, Bułgarii, Francji, gdzie wielokrotnie zdobywała nagrody i wyróżnienia. Repertuar zespołu składa się z odrębnych układów tanecznych pochodzących z różnych regionów Ukrainy. Podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej zobaczymy m.in. tańce z regionu Charkowa, białoruskiego kadryla i ekspresyjnego hopaka.
[b]WĘGRY
NÓGRÁD z Salgótarján[/b]
Skład kapeli: skrzypce, altówka, kontrabas, cymbały, gitara
Ludowy Zespół Pieśni i Tańca Nógrád powstał w 1975 roku w mieście Salgótarján. Tworzą go uczniowie szkół średnich i młodzież pracująca. W repertuarze oprócz tańców ludowych Średniogórza Północnowęgierskiego, głównie z rejonu Páloć, jest również folklor mniejszości narodowych zamieszkujących tereny przygraniczne. Na estradach Tygodnia Kultury Beskidzkiej zespół zaprezentuje program pt. „Wszystko się odnawia”. Będą to scenki taneczne (świniobicie, żniwa, Zielone Świątki) przedstawiające zwyczaje rejonu Páloć, z miejscowości takich jak: Zaboralja, Rimoc, Kazar, Bujak, Kisterenye. Zespół z niezwykłą uwagą i starannością podchodzi do kwestii strojów, w których występuje. Są one dopracowane w każdym szczególe i dostosowane do prezentowanego programu. Zespołowi towarzyszy kapela Düvö. Od 2001 roku Nógrád wspólnie z nauczycielami ze Szkoły Artystycznej im. Gyuli Váczi prowadzi kursy tańca i śpiewu ludowego dla dzieci i młodzieży.
[b]WŁOCHY
LA ZJTE z Graviny in Puglii[/b]
Skład kapeli: akordeon, gitara, skrzypce, mandolina, tamburyn
Zespół La Zjte założony został w 1928 roku w miejscowości Gravina in Puglia w prowincji Bari. Koncertował na całym świecie, m.in. w USA, Hiszpanii, Niemczech, Holandii, Belgii, Szwajcarii, Tunezji, Monako, Portugalii, na Cyprze i Węgrzech. Za niezwykle cenne uważa swoje występy w Watykanie przed Janem Pawłem II. Podczas tegorocznych Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych w Żywcu grupa zaprezentuje ślub i zwyczaje weselne z końca XVIII wieku. Wśród tańców zobaczymy: menueta, mazurkę, kadryla, polkę i tarantellę.
[b]LE TRADIZIONI z Minturno[/b]
Zespół Le Tradizioni tańczy i śpiewa od 1972 roku. Tworzą go głównie studenci i młodzież pracująca. Grupa prezentuje dawne pieśni, tańce i zwyczaje kilku regionów Włoch. Zobaczymy najbardziej charakterystyczne tańce, takie jak: romanesca, tarantella, ballarella amorosa, rezzolata, saltarello oraz ottobrata. Kostiumy, w których występują, to oryginalne stroje ludowe pochodzące z lat 40. ubiegłego wieku. Zespół koncertował głównie na terenie Włoch, ale brał również udział w międzynarodowych festiwalach folklorystycznych, m.in. w Belgii, Kolumbii i Francji.