Nagradzana jest innowacyjność, możliwości taniego wdrożenia i utrzymania produktu na rynku. Ważny jest także kontekst kulturowy, względy etyczne i rzecz jasna forma.

Na czym polega idea konkursu, świetnie pokazuje nagrodzony w kategorii ciało projekt protezy stopy Mobility for Each One Kanadyjczyka Sébastien Dubois – jej produkcja jest możliwa w każdym konwencjonalnym warsztacie z ogólnodostępnych materiałów i kosztuje jedynie 8 dolarów amerykańskich. Jak to ważne uświadamia raport ONZ, według którego na świecie jest ukrytych 110 milionów min lądowych, których ofiary, 25 000 rocznie, to w 80 procentach cywile, w większość dzieci. Okaleczonych zwykle nie stać na protezy i powrót do normalnego życia.

Konkurs jest ogłaszany co dwa lata przez duńską organizację Index. I kusi najwyższymi nagrodami, aż po 100 000 euro w każdej z sześciu kategorii. Wystawa Design w trosce o życie prezentuje projekty nagrodzone w 2007 roku. Przez dwa lata podróżowała po świecie. Pierwszy raz dotarła do Polski. Tymczasem w Kopenhadze przyznano już nagrody w kolejnej edycji Index: Award 2009. Między innymi za urządzenie do kardiotokografii (KTG) – monitorowania akcji serca dziecka w łonie matki podczas porodu, a które jest zasilane za pomocą napędzanego ręczną korbką dynamo, a nie z sieci. Jest to ważne w wielu rejonach świata. A jak donosi „The Washington Post” 500 000 kobiet rocznie umiera podczas porodu, często w sytuacji, w których takie właśnie urządzanie w rękach położnej mogłoby uratować matkom i dzieciom życie. Nagrodzono także Street Swags (nagroda publiczności) za torbę-łóżko dla bezdomnych. Ale na tę wystawę musimy jeszcze poczekać. Na szczęście design, który prezentuje, jest wolny od kaprysów mody. Pomoc drugiemu człowiekowi jest zawsze trendy.

[i]Wystawa „Design w trosce o życie” potrwa do 6 września, [link=http://www.indexaward.dk]www.indexaward.dk [/link] [/i]