Ponad 30 organizatorów przygotowało obchody EDD w województwie warmińsko-mazurskim. W programie: rajdy, wycieczki, wykłady, pikniki, wystawy i dni otwarte w muzeach.
Burzliwa historia Warmii i Mazur, na którą składają się m.in. dzieje Prusów, państwa krzyżackiego i związanego z Rzecząpospolitą biskupstwa warmińskiego, znajduje odzwierciedlenie w różnorodności zabytków. Inauguracja obchodów EDD odbędzie się 11 września w Elblągu, mieście o tradycjach hanzeatyckich. Główne uroczystości zaplanowano w Muzeum Archeologiczno-Historycznym, które może się poszczycić jedną z najbogatszych kolekcji archeologicznych w województwie.
Z okazji EDD w całym regionie przygotowano wiele atrakcji, m.in. wycieczek szlakiem grodzisk, osad, murów miejskich czy dworów, które dostarczą okazji do naprawdę bliskich spotkań z historią.
Warto wspomnieć o niezwykłej, obronnej formie osadniczej w postaci sztucznych wysp na jeziorach Warmii i Mazur – zbudowanych przez ludność kurhanów zachodniobałtyjskich we wczesnej epoce żelaza, czyli około 750 p.n.e. Miały one naturalne walory obronne – oblewającą je dookoła wodę. Czasami były dodatkowo zabezpieczane wbitą w dno jeziora, w pewnym oddaleniu od samej wyspy, drewnianą palisadą. Kontakt ze stałym lądem zapewniał drewniany most, który w przypadku zagrożenia palono.
Swoje zabytki zaprezentują m.in. Lidzbark Warmiński i Reszel – w obu miastach znajdują się potężne gotyckie zamki biskupów warmińskich. Warto też zajrzeć do Szczytna, żeby skonfrontować z rzeczywistością opis krzyżackiej warowni z „Krzyżaków” Sienkiewicza. Krzyżackie zamki lub ich pozostałości można też będzie zwiedzić w Giżycku, Kętrzynie, Morągu, Olsztynku i Ostródzie.