W wyjątkowej scenerii – u podnóża zamku Ogrodzieniec – 19 września odbędzie się inauguracja I Międzywojewódzkich Europejskich Dni Dziedzictwa. Obwarowana XIV-wiecznymi murami Byczyna w województwie opolskim i Ogrodzieniec (Śląskie) z imponującymi ruinami gotyckiej warowni, która niedawno zyskała sławę dzięki Andrzejowi Wajdzie i jego ekranizacji „Zemsty”, w tym roku pierwszy raz organizują wspólne obchody EDD.
Na gości czekają również malownicze ruiny innych średniowiecznych zamków, z których znana jest Jura Krakowsko-Częstochowska: Olsztyn, Morsko i Smoleń. Specjalne imprezy przygotowują zamki w Będzinie, Siewierzu i Toszku.
Klasztor na Jasnej Górze – najważniejsze w Polsce miejsce kultu maryjnego, które w przeszłości miało też kilka militarnych epizodów, w tym najbardziej znany: oblężenie przez najeźdźców podczas potopu szwedzkiego – z okazji EDD zaprasza nie tylko pielgrzymów. Wśród zabytków sakralnych godne polecenia są także: zespół poklasztorny w Mstowie, którego historia sięga XIII w., romański kościół w Siewierzu i gotyckie świątynie w Gieble oraz Skarżycach.
Gratką dla miłośników fortec i militariów będzie możliwość zwiedzania w towarzystwie przewodnika schronów bojowych w Węgierskiej Górce, Gostyni, Rudzie Śląskiej i Zawierciu. Przy okazji warto obejrzeć wystawę dotyczącą obszaru warownego Śląsk, prezentowaną w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu.
W obchodach EDD bierze udział Pilica, która szczyci się nowożytnymi fortami bastionowymi; Sławków – gdzie będzie można zwiedzić ruiny zamku biskupów, a także Ryczów – z ruinami średniowiecznej strażnicy.