Otwarcie obchodów EDD w woj. opolskim odbędzie się w Nysie, jednej z najlepiej zachowanych pruskich twierdz na Śląsku. Budowana w latach 1742 – 1888 z wykorzystaniem starszych umocnień, do dziś zachowała się w ok. 60 procentach. Przez dwa wrześniowe weekendy twierdza będzie tętnić życiem: zaprezentują się bractwa rycerskie i grupy rekonstrukcyjne, zaplanowano konferencje, wystawy, warsztaty konserwatorskie, projekcje filmów o historii Nysy i koncerty.
Kędzierzyn – Koźle zaprasza na Dni Twierdzy Koźle. W programie m.in. wystawa poświęcona wojnie powietrznej toczącej się w 2. poł. 1944 r. w tych okolicach, przygotowana przez Stowarzyszenie Blechhammer’44, a także ekspozycja
„II Wojna Światowa w komiksie” i gra uliczna „Szlakiem zabytków”, których organizatorem jest Miejska Biblioteka. W Skorogoszczy odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy „Zamki Śląskie”, wykład „Naszym zabytkom na odsiecz” oraz prezentacja wojsk i musztry pod hasłem „W Twierdzy Skorogoszcz”.
W towarzystwie przewodnika będzie można zwiedzić m.in. zamek w Głogówku i Otmuchowie, rezydencję Piastów Śląskich w Brzegu i podzamcze w Niemodlinie. Udostępnione z okazji EDD będą ruiny zamku rycerskiego w Krapkowicach–Otmęcie, pojoannicki dwór warowny w Grobnikach i zamek w Chrzelicach.
W Byczynie obchody EDD potrwają od 13 do 20 września. Miasto, w którym niemal w całości zachowały się średniowieczne obwarowania, zaprasza na wystawy i odczyty pod hasłem „Z naszą historią za pan brat”, wieczorne prezentacje multimedialne na murach oraz wiele innych.