Czy jesienią nasza dieta powinna ulec zmianie?
Dla zapewnienia zdrowia i dobrego samopoczucia jesienią powinniśmy korzystać ze świeżych zbiorów warzyw i owoców. Nie są to nowalijki pędzone chemią przez różnorakich hodowców a właściwe plony zebrane z pól i ogrodów.
W okresie wiosennym i wczesno-letnim nasza dieta jest szczególnie zubożona w podaż niezbędnych witamin i składników mineralnych. Niedobory tych produktów rekompensujemy błędnie nadmierną konsumpcją wysokokalorycznej i przetworzonej, bezwartościowej żywności. Jednostronna i mało urozmaicona dieta niestety osłabia naszą odporność i zwiększa podatność na liczne infekcje i przeziębienia. Ponadto nieregularne posiłki i towarzyszące temu błędy żywieniowe powodują pogorszenie naszego zdrowia a także przybieranie na wadze. Nasz organizm szczególnie łatwo magazynuje tłuszcze i trudno je później spala. Jest to jego naturalny sposób na przetrwanie. W tym okresie oprócz świeżych warzyw i owoców trzeba dbać by w naszej codziennej diecie znalazło się więcej produktów pełnoziarnistych, pełnowartościowe białka roślinnego i zwierzęcego. Powinniśmy także spożywać jak najmniej produktów smażonych zawierających tłuszcze zwierzęce.
Jak i co powinniśmy jeść by nie było nam zimno?
Węglowodany proste i złożone. Są one dla naszego organizmu źródłem energii zarówno do pracy mięśni a także do prawidłowej pracy naszego układu nerwowego, który bezpośrednio współpracuje z mięśniami. Owoce czyli węglowodany proste: uwalniają się szybko dostarczając energii do pracy mięśni i mózgu. Są szczególnie potrzebne po wysiłku fizycznym i psychicznym kiedy organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na glukozę i glikogen czyli cukier zapasowy gromadzony w mięśniach. Nie należy z nimi przesadzać ponieważ niebezpiecznie podnoszą poziom cukru we krwi, szczególnie kiedy nie mamy na nie zapotrzebowania.