Pielęgnacja w ciąży to głównie nawilżanie

Rozmowa: Paweł Polka, właściciel firmy Comfortum (portale spahotele.pl, spa-info.pl), prezes Polskiego Stowarzyszenia SPA & Wellness

Publikacja: 06.11.2009 23:32

Kobiety w ciąży od czwartego miesiąca mogą do woli korzystać z masaży karku i stóp (fot. Comfortum)

Kobiety w ciąży od czwartego miesiąca mogą do woli korzystać z masaży karku i stóp (fot. Comfortum)

Foto: Rzeczpospolita

[b]Rz: Sporo ośrodków spa oferuje pakiety dla przyszłych mam. Z wielu zabiegów nie można korzystać w czasie ciąży. Czasem nawet kąpiel w basenie może zaszkodzić. Jakie zabiegi wybierać bez obaw o zdrowie dziecka i matki?[/b]

[b]Paweł Polka: [/b]Wiele kobiet uważa, że podczas ciąży ważna jest przede wszystkim dbałość o skórę, by potem móc jak najszybciej wrócić do zgrabnej sylwetki, bez rozstępów i przebarwień. Jednak pamiętajmy, że należy zadbać zwłaszcza o dziecko, jego bezpieczeństwo, a na drugim planie postawić siebie. Zanim więc wybierzemy się do spa, skorzystajmy z rady ginekologa. Odradzałbym oddawanie się z bezgranicznym zaufaniem w ręce specjalistów od zabiegów, którzy twierdzą, że znają się na tym świetnie, bo do tej pory żadnej ciężarnej krzywda się nie stała. Lepiej dmuchać na zimne. Nie wszystkie osoby zatrudnione w obiektach spa zostały przeszkolone, by dbać o kobietę w ciąży, i często nie zdają sobie sprawy z ryzyka. Bardzo uważać powinny szczególnie kobiety w zagrożonej ciąży, gdyż dla nich wizyta w spa może się skończyć przedwczesnym porodem, a nawet zagrożeniem życia dziecka.

[b]Niektóre hotele zdają sobie sprawę z odpowiedzialności i żądają zaświadczenia od ginekologa o stanie zdrowia przyszłej mamy oraz zaleceń lekarskich w kwestii doboru zabiegów pielęgnacyjno-relaksacyjnych.[/b]

To wielka odpowiedzialność, dlatego hotele próbują się w ten sposób zabezpieczyć na wypadek powikłań. Nie wszędzie można oczekiwać wykwalifikowanych osób, które zaopiekują się ciężarnymi, dlatego wskazanie przez lekarza zabiegów, z których przyszła mama może korzystać, jest dla hotelu ułatwieniem, a kobiecie zapewnia bezpieczeństwo. Pielęgnacja w ciąży powinna oznaczać głównie nawilżanie. Delikatne zabiegi powinny usuwać zaczerwienienia, zapobiegać podrażnieniom lub łuszczeniu się skóry. Przyszła mama powinna postawić także na odpoczynek i relaks.

[b]A jakie zabiegi i atrakcje powinna omijać szerokim łukiem?[/b]

Większość dermatologów i ginekologów odradza stosowanie specjalistycznych zabiegów kosmetycznych i nadmiernego stosowania kosmetyków na ciało i twarz w okresie ciąży. W pierwszym trymestrze zakazane są wszelkie zabiegi pielęgnacyjne na ciało. Najbezpieczniej zacząć pielęgnację po trzecim miesiącu. Zabronione są zabiegi wyszczuplające i drenujące, np. guam, endermologia, drenaż limfatyczny, ponieważ podwyższają ciśnienie. Nie wykonuje się także zabiegów antycellulitowych, ponieważ używane w nich kosmetyki zawierają kofeinę, oraz zabiegów detoksykujących, które powodują przekrwienie skóry i jej rozgrzanie. Ciąża nie jest dobrym okresem na odmładzanie skóry, zamykanie naczynek krwionośnych, kapsuły spa, zabiegi z użyciem lasera, ultradźwięków, fal radiowych, stężonych kwasów owocowych, peelingów enzymatycznych albo retinolu. Skóra kobiety w ciąży jest bardziej napięta i skłonna do podrażnień lub reakcji uczuleniowych. W zabiegach kosmetycznych dla kobiet w ciąży stosuje się specjalnie do tego przeznaczone łagodne kosmetyki.

[b]W pierwszym trymestrze ciąży należy unikać także aromaterapii.[/b]

Ze względu na różne objawy, np. podnoszenie lub obniżanie ciśnienia krwi albo zaburzenia gastryczne, aromaterapeuci odradzają kobietom ciężarnym używania olejków: arcydzięglowego, lawendowego, tymiankowego, melisowego, cyprysowego, z mięty pieprzowej, jałowcowego, hyzopowego, majerankowego, różanego, rumiankowego i z kopru włoskiego. Nie poleca się także basenów i jaccuzi, gdyż szyjka macicy jest wówczas narażona na zakażenia, które mogą być groźne dla płodu. Podczas pielęgnacji paznokci doświadczone manikiurzystki nie stosują lakierów zawierających toluen czy formaldehydy, a także nie wycinają tzw. skórek ze względu na ryzyko zakażenia.

[b]Ale jeśli nie ma przeciwwskazań, to pływanie nie powinno zaszkodzić.[/b]

Pływanie odciąża zmęczony kręgosłup, a jednocześnie pozwala zwiększyć wytrzymałość mięśni. Płód uspokaja się, gdy jego mama przebywa w wodzie. Kobieta nie powinna wykonywać gwałtownych ruchów, polecane są raczej spokojne style pływackie, jak np. żabka czy pływanie na plecach lub gimnastyka w wodzie pod okiem profesjonalisty. Przed wejściem do basenu warto sprawdzić czystość wody i temperaturę. Ze względu na możliwość infekcji, ciężarna zapobiegawczo powinna przyjmować preparaty zawierające bakterie kwasu mlekowego.

[b]W pakietach spa dla przyszłych mam często widnieje korzystanie z sauny.[/b]

Choć wielu specjalistów twierdzi, że w okresie ciąży korzystanie z niej jest bezpieczne, warto zdać się na zdrowy rozsądek. Jeśli kobieta przed ciążą często korzystała z sauny, to będzie to dla niej znacznie mniejszy wstrząs termiczny. Krótki zabieg, do 10 minut w temperaturze 70 – 100 stopni, nie podniesie wewnętrznej temperatury ciała więcej niż 1,5 stopnia Celsjusza, ale trzeba wiedzieć, że i to może niekorzystnie wpłynąć na płód. Oczywiście należy zapomnieć o nagłym schładzaniu ciała po wyjściu. Jeśli nie ma przeciwwskazań, korzystanie z sauny, szczególnie w połowie ciąży, pozwoli się odprężyć, pobudzi układ odpornościowy.

[b]Nieoceniony jest masaż. Pod warunkiem że wykona go fachowiec, który zna się na masowaniu kobiet z brzuszkiem.[/b]

Nie dość, że masażysta powinien być rehabilitantem, to jeszcze przejść odpowiednie szkolenia trwające często dziesiątki lub setki godzin. Masaże podczas ciąży w przypadku braku przeciwwskazań (m.in.: krwawień, ciąży mnogiej, stanów zapalnych, obrzęków) powinno wykonywać się w okresie od trzeciego do ósmego miesiąca, w większości przypadków raczej w ułożeniu bocznym i zastosowaniu mało intensywnych i niesiłowych form ucisku. Masuje się, głaszcząc ciało, rozcierając je i delikatnie ugniatając. Na świecie istnieją nawet specjalne techniki dla kobiet w ciąży, np. masaż Doula, wykonywany na specjalnych fotelach. Masaż redukuje bóle i wzmacnia mięśnie najważniejszych partii narażonych na wzrost napięcia, usuwa obrzęki, łagodzi zmęczenie. Masaż kobiet w ciąży ma przede wszystkim walory relaksacyjne, czasem też lecznicze i estetyczne. Zabiegi mogą stanowić terapię przeciwobrzękową, redukować powstawanie żylaków, wpływać na prawidłowe funkcjonowanie układów krążenia, oddechowego czy pokarmowego. Takie zabiegi znajdziemy w ofercie kilku obiektów spa w Polsce, m.in. w hotelu Haffner w Sopocie, hotelu Faltom w Rumi, hotelach spa Dr Irena Eris we Wzgórzach Dylewskich i w Krynicy.

[b]Czy polskie ośrodki spa są dobrze przygotowane na przyjęcie przyszłych mam?[/b]

Należy pamiętać, że hotel spa z zabiegami dla kobiet w ciąży nie musi być od razu kliniką położniczą. Te, które oferują tego rodzaju zabiegi, w większości oferują konsultację lekarską przed doborem programu pielęgnacyjnego. Należy jednak uważać, bo możemy natrafić na słabo wykwalifikowaną kadrę masażystów i kosmetyczek nieświadomych zagrożeń, a może być to niebezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla przyszłej mamy.

[b]Jakie standardy dziś obowiązują w dbaniu o ciężarną?[/b]

Jednym z najważniejszych standardów jest przede wszystkim sterylna czystość zarówno w pokoju, jak i częściach ogólnodostępnych. Bakterie i drobnoustroje mogą być jednym z najważniejszych czynników wpływających negatywnie na ciążę. Większość polskich 3-, 4- i 5-gwiazdkowych hoteli zwraca na to szczególną uwagę, choć oczywiście zdarzają się wyjątki. Drugim bardzo ważnym elementem jest przygotowanie personelu zabiegowego do zajmowania się przyszłą mamą. W tej kwestii dotarło do mnie wiele negatywnych opinii od kobiet. Hotele, nastawiając się na obsługę ciężarnych, powinny wysyłać swoje kadry na specjalistyczne szkolenia, nie mówiąc oczywiście o wysokich kwalifikacjach. Z pewnością przydatne przy pobytach kobiet w zaawansowanych ciążach będą też wszelkie poręcze, dodatkowe barierki, maty antypoślizgowe albo chociażby telefon w pokoju i łazience, pozwalający szybko wezwać pomoc. Wyjeżdżając do hotelu spa, należy też spytać o ogólnodostępne windy, pomoc bagażowych, łatwy dostęp do parkingu i możliwość skorzystania z pomocy lekarza ginekologa.

[b]Czy Polki w ciąży chętnie odwiedzają spa?[/b]

W tej chwili raczej kobiety w ciąży w spa nie pojawiają się zbyt często. Przyszłe mamy z Polski boją się podjąć ryzyka wyjazdu, korzystania z specjalistycznych zabiegów, szukając raczej pomocy u lokalnych specjalistów.

[b]Co powinno zaniepokoić przyszłą mamę, gdy wybiera ośrodek spa?[/b]

Kobiety powinny wybierać obiekty już wcześniej sprawdzone lub polecone. Jeśli nie zbadał ich zatrudniony w spa lekarz lub jeżeli wcześniej nie przeszły odpowiednich badań, w ogóle nie powinny poddawać się żadnym zabiegom.

[b]Rz: Sporo ośrodków spa oferuje pakiety dla przyszłych mam. Z wielu zabiegów nie można korzystać w czasie ciąży. Czasem nawet kąpiel w basenie może zaszkodzić. Jakie zabiegi wybierać bez obaw o zdrowie dziecka i matki?[/b]

[b]Paweł Polka: [/b]Wiele kobiet uważa, że podczas ciąży ważna jest przede wszystkim dbałość o skórę, by potem móc jak najszybciej wrócić do zgrabnej sylwetki, bez rozstępów i przebarwień. Jednak pamiętajmy, że należy zadbać zwłaszcza o dziecko, jego bezpieczeństwo, a na drugim planie postawić siebie. Zanim więc wybierzemy się do spa, skorzystajmy z rady ginekologa. Odradzałbym oddawanie się z bezgranicznym zaufaniem w ręce specjalistów od zabiegów, którzy twierdzą, że znają się na tym świetnie, bo do tej pory żadnej ciężarnej krzywda się nie stała. Lepiej dmuchać na zimne. Nie wszystkie osoby zatrudnione w obiektach spa zostały przeszkolone, by dbać o kobietę w ciąży, i często nie zdają sobie sprawy z ryzyka. Bardzo uważać powinny szczególnie kobiety w zagrożonej ciąży, gdyż dla nich wizyta w spa może się skończyć przedwczesnym porodem, a nawet zagrożeniem życia dziecka.

Pozostało 86% artykułu
Kultura
Arcydzieła z muzeum w Kijowie po raz pierwszy w Polsce
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Kultura
Podcast „Komisja Kultury”: Seriale roku, rok seriali
Kultura
Laury dla laureatek Nobla
Kultura
Nie żyje Stanisław Tym, świat bez niego będzie smutniejszy
Materiał Promocyjny
Do 300 zł na święta dla rodziców i dzieci od Banku Pekao
Kultura
Żegnają Stanisława Tyma. "Najlepszy prezes naszego klubu"