– W zamkniętych na co dzień lokalach pod numerami 7, 9 i 14 urządziliśmy tymczasowe pracownie – mówi Jeremi Nagrabecki z Cafe Próżna, organizatora spotkań. – Podejrzymy tu przy pracy na przykład szewca ręcznie wyrabiającego buty od A do Z.
Chętni sprawdzą też, jak się graweruje szkło, tworzy pędzle i szczotki czy szyje rękawiczki.
– Pokazom towarzyszy wystawa fotografii z albumu „Rzemieślnicy warszawscy” oraz koncerty – podkreśla Nagrabecki. – Na plenerowej scenie wystąpi między innymi Paula Kinaszewska z zespołem prezentującym warszawskie tanga.
Współczesne oblicze miasta przybliżyć może zaś spektakl „Wola kobiet”, który o godz. 20.30 zostanie wystawiony w Muzeum Woli. To efekt warsztatów, jakie stowarzyszenie Spółdzielnia Dokumentalna zorganizowało dla mieszkanek dzielnicy.
– Chciałyśmy wyciągnąć je z domu, zachęcić do wspólnego spędzania czasu – mówi Ewa Gampel, współautorka oryginalnych zajęć. Przygotowane przedstawienie oparte zostało na prawdziwych historiach z życia uczestniczek. Zapowiada się bardzo różnorodny pokaz, choćby z powodu wieku zaproszonych do niego kobiet, mających od 16 do 76 lat.