Pierwszym krokiem jest uporządkowanie przestrzeni przeznaczonej na trawnik. Podstawą jest oczyszczenie podłoża z kamieni, korzeni, chwastów. W tym celu używamy narzędzi ręcznych, tj. szpadel hartowany lub metalowy. Przy większych powierzchniach warto zainwestować w glebogryzarkę spalinową. Jeśli trawnik bezpośrednio będzie stykał się z grządkami kwiatów, drzewami czy innymi uprawami, watro oddzielić je obrzeżem do trawników z PCV, rollborderem lub płotkiem trawnikowym. Unikniemy tym sposobem zarastania upraw przez trawę, a także zyskamy estetyczny ład i porządek na naszej działce. Na koniec teren dobrze jest wyrównać szerokimi grabiami i zwałować przy pomocy walca. Wałowanie ma na celu dociśnięcie nasion do ziemi i przerwanie parowania gleby, co ułatwia pobieranie wody z podłoża. Dobrze jest też pamiętać o wzbogaceniu ziemi o niezbędne dla wzrostu trawy składniki.
- Trawy najlepiej rosną na glebie o lekko kwaśnej (pH 5,5-6,5), lekkiej i próchnicznej - radzi Mirosław Zawalich, ekspert Praktikera. - Jeśli mamy zbyt kwaśne podłoże (poniżej pH 5,5), należy posypać je wapnem. Jeśli pH gleby ma 7,0-8,0, trzeba zastosować nawozy zakwaszające. Gdy podłoże jest zbyt gliniaste, dodajemy do niego piasku, a kiedy piaszczyste - kompostu.
[srodtytul]Na początek siew[/srodtytul]
Trawnik z siewu najlepiej jest zakładać na przełomie kwietnia i maja albo na przełomie sierpnia i września. Wilgotność oraz temperatura jest wtedy najodpowiedniejsza, a ryzyko przygruntowych przymrozków, bardzo groźnych dla kiełkujących nasion, jest minimalne. Coraz większe grono zwolenników zyskuje tzw. trawnik z rolki, który najlepiej założyć wczesną wiosną. Wybór między trawnikiem z siewu czy z rolki bywa czasem trudny. Drugi sposób, choć coraz bardziej popularny, wcale nie wyeliminował tradycyjnego sposobu zasiewania murawy. Koszt trawnika z siewu to ok. 5-10 zł/mkw., natomiast z rolki 20-40 zł/mkw. Oba rozwiązania wymagają w równym stopniu systematycznego podlewania i koszenia.
Po około dwóch tygodniach od momentu uprzątnięcia działki i aplikacji środków odżywczych, możemy zacząć wysiew. Należy go przeprowadzić najlepiej w lekko pochmurny dzień, przy bezwietrznej pogodzie, tak aby wiatr nie rozwiewał nasion na sąsiadujące z trawnikiem grządki. Przed siewem, a także w jego trakcie nasiona należy starannie przemieszać. Niewielki teren można spokojnie zasiać ręcznie, do większego najlepiej użyć siewnika. Gwarantuje to nam równomierne oraz dokładne obsianie trawnika bez pozostawiania pustych miejsc.