Na karaibskiej wyspie, w którą zamienia się Nowy Wspaniały Świat na jedną noc, lato mogło być co najwyżej bardziej deszczowe lub słoneczne.

Sobotnia impreza „Ska Noc Świętojańska!” wiązać się będzie z kultem słońca niosącego ożywczą moc i obietnicę plonów, bo noc muzyki i miłości ma być jednocześnie nocą rozszerzania wiedzy o muzyce ska. O tym, że gdyby nie ska, nie byłoby reggae, a hip-hop i techno nie miałyby skąd czerpać inspiracji, gdyby nie jamajski mix mento, calypso, rhytm’n’bluesa, soulu i swingującego jazzu.

Ziggie Piggie reprezentuje scenę ska reggae z Zagłębia, inspirowaną muzyką karaibską i kubańską. Ma na koncie „Old Songs” – własne interpretacje standardów muzyki jamajskiej opartych na utworach ojca chrzestnego gatunku Laurela Aitkena oraz takich gwiazd jak The Skatalites.

Do udziału w projekcie formacja zaprosiła muzyków reprezentujących różne nurty jamajskich dźwięków w Polsce od pioniera stylu Roberta Brylewskiego, Skadyktatora, Tigera i Szczepana (Skankan), Kozera (Konopians) oraz członków grup The Bartenders i ambient jazzowej Muariolanzy. W efekcie powstało połączenie odkurzonych szlagierów i współczesnej pasji, odkrywającej urok coverów kojarzących się z ciepłym bujaniem z odrobiną awangardy z dziedziny world music.

Podczas imprezy odbędzie się premiera pierwszego singla projektu Ziggie Piggie, Skadyktatora i Roberta Brylewskiego „Live up”. Gośćmi Skadyktatora będą ponadto dwa projekty: Mowa Trawa – soundsystem grający gorącą mieszankę ska i reggae z soczystym funkiem i soulem – oraz siedem charyzmatycznych kobiet z Banda de Chicas. Dziewczyny oprócz ska grają głównie klasykę i jazz, również muzyka dawna nie przeszkadza im eksplorować słodko-pikantnych brzmień puzonu czy saksofonu oraz rozszerzać możliwości skrzypiec. Tworzą unikalny, pierwszy w Polsce ska girls band.

[i]Ska Noc Świętojańska!, Nowy Wspaniały Świat, Warszawa, ul. Nowy Świat 63, wstęp wolny, informacje: tel. 22 505 66 90, sobota (26.06), godz. 21[/i]