– Cieszy fakt, że jesteśmy zauważani, i to nie po raz pierwszy, bo wcześniej zdobyliśmy m.in. nominację do nagrody Miesa van der Rohe – mówi Piotr Nawara, który wspólnie z Agnieszką Szultk założył krakowskie nsMoon Studio. To jedni z polskich laureatów tegorocznej edycji konkursu Europe 40 Under 40 promującego najlepszych młodych europejskich projektantów. – Najważniejsza jednak jest dla nas możliwość realizowania projektów. Architektura żyje, kiedy istnieje naprawdę.
[srodtytul]Ściany z gontu[/srodtytul]
Jednorodzinny dom z gontu zbudowany w Woli Justowskiej pod Krakowem według projektu nsMoon Studio został uznany przez miesięcznik „Architektura” za ikonę architektury. Jego twórcy otrzymali za niego Nagrodę Roku 2003 SARP i prezentowali swój projekt na Biennale Architektury w Wenecji. Uznanie przyniosło im wykorzystanie tradycyjnego polskiego materiału (gontem pokryli dach i ściany) w domu o współczesnej formie.
– Współcześnie nie widzę w architekturze nurtu dominującego. Na pewno przeważa architektura „popcornu”, czyli tania. Na szczęście istnieje także wyższa półka z ikonami. To one oddziałują na wyobraźnię i są wyznacznikiem rozwoju. Wierzę, że inwestorzy nie przestaną poszukiwać najlepszej architektury, która będzie wizytówką ich firm – przekonuje Nawara.
Zespół jest także twórcą Parku Technologicznego w Krakowie, obiektu w kształcie prostopadłościanu, oplecionego metalową siatką, ze świetlnymi refleksami na elewacji. Siatkę, na pozór zwykły materiał budowlany, nałożono niekonwencjonalnie, rozcinając ją na setki mniejszych elementów. – Ideą tego budynku – objaśnia Piotr Nawara – było stworzenie inkubatora technologicznego, miejsca pobudzającego różne firmy do współpracy, m.in. pracownie graficzne, architektoniczne i informatyczne. Dlatego wnętrza zaprojektowaliśmy neutralne.