Przenosząc się z pokoju dziecięcego do łazienki, ileż razy zastanawialiśmy się nad tym, ile wody tam marnujemy? Wymyślono już perlatory i inne rozwiązania ograniczające zużycie wody, jednak jak dotąd nikt nie znalazł funkcjonalnego sposobu reusingu „szarej wody”. [b]W+W[/b] zamontowane zamiast klasycznego WC i umywalki ten problem rozwiązuje, pozwalając zaoszczędzić do 25 proc. zużywanego w ten sposób medium. Roca Polska wyprodukowała oryginalne projektowo i wizualnie urządzenie - dowód na ekologiczną świadomość w nowoczesnym wzornictwie przemysłowym. Woda, którą zużywamy w umywalce, zasila spłuczkę toalety. Nic bardziej prostego, bo w końcu po co komu idealnie czysta woda dla spłukania toalety, ale jednak – trzeba było to wymyślić i wdrożyć.
O ile wzrasta nasza świadomość konieczności rozsądnego, efektywnego kosztowo i estetycznego wzornictwa dla domu, o tyle w pracy zwykle o tym nie myślimy. Tymczasem funkcjonalność i ergonomia ograniczają ryzyko chorób zawodowych i wpływają na efektywność pracy. Za Dobry Wzór w przestrzeni biurowców i fabryk uznano wykonane ze szkła i siatki metalizowanej [b]ściany stałe i mobilne firmy Sefar[/b], ułatwiające aranżację przestrzeni z ograniczeniem przewodnictwa światła i ciepła. Drugim docenionym produktem jest [b]elektroniczny przełącznik ciśnienia PSD-30[/b] produkcji WIKA Polska do zastosowań przemysłowych - sprzęt, który ma przede wszystkim działać. Ale czemu nie miałby przy tym być logicznie zaprojektowany, mieć duży czytelny wyświetlacz i proste intuicyjne menu?
W publicznej toalecie kierujemy się w stronę nieekologicznych papierowych ręczników nie dlatego, że jesteśmy przekorni. Po prostu chcemy osuszyć ręce w kilka sekund. Okazuje się, że można to osiągnąć, nie zużywając surowca i nadmiaru energii. W drodze bliskiego i jednocześnie antyseptycznego kontaktu z dłońmi. Stąd wyróżnienie za [b]suszarkę do rąk dla zespołu projektowego Dyson[/b].
Drugim wyróżnionym w tej kategorii produktem, obwołanym jednocześnie Wzorem Roku jest dwuosobowy [b]mikrosamochód S.A.M. RE-VOLT[/b], ładowany z gniazdka elektrycznego 230V. Bez sprzęgła, skrzyni biegów, oleju. Koszt jego użycia jest niższy niż koszt jednorazowego skorzystania z komunikacji miejskiej (3 zł za każde 100 km). Impact Automotive Techonologies otrzymał za ten produkt nagrodę specjalną ministra gospodarki.
[srodtytul]Usługa też potrzebuje designu[/srodtytul]
Jak zaprojektować dobrą usługę? Usługi-laureaci oceniani byli pod kątem uwzględnienia specyficznych wymogów użytkowników, zaspokajania potrzeb możliwie najszerszej społeczności i skuteczności zastosowanych rozwiązań problemu. O tytuł Dobrego Wzoru w Sferze Usług walczyły m.in. n-telewizja nowej generacji, iCmentarz.pl, system identyfikacji wizualnej CH Galeria Malta w Poznaniu, SOS/Info – kompaktowa stacja publicznego systemu wzywania pomocy i informacji, Pakamera.pl, Monika Jurczyk Osa Osobista Stylistka, Fotoboardy oraz dwie usługi bankowe – iBRE i Bank Pomysłów BZ WBK.