W australijskich rezerwatach i parkach narodowych żyją zwierzęta, których nie znajdziemy nigdzie indziej na świecie: kangury, koale, diabły tasmańskie. Pierwszy etap podróży ekipy kanału Discovery to wyprawa do Tasmanii, najmniejszego, wysuniętego najdalej na południe stanu Australii. Ta wyspa została odcięta od stałego lądu ponad 10 tysięcy lat temu, gdy znacząco podniósł się poziom mórz i oceanów. Jest jedynym miejscem na świecie, gdzie można zobaczyć żyjące na wolności diabły tasmańskie. Mimo czarnej legendy, jaka otacza te zwierzęta, żywią się one przede wszystkim padliną. Mają znakomity węch, dzięki czemu znajdują martwe osobniki, nawet w miejscach odległych o wiele kilometrów.
Na północny wschód od Tasmanii, godzinę drogi od Melbourne, znajduje się nieduża, ale niezwykle interesująca Phillip Island. Turystów przyciąga tam piękny krajobraz, słoneczne plaże i idealne warunki do uprawiania surfingu. Filmowców z Discovery najbardziej jednak zainteresowało miejsce znane jako „focze skały”. Wygrzewa się tam kilkanaście tysięcy uchatek karłowatych. W parku przyrody w sercu wyspy można oglądać ulubioną maskotkę Australijczyków – misia koalę. Dla zwiedzających przygotowano półkilometrową trasę w eukaliptusowym zagajniku. Liście eukaliptusa zawierają niewiele składników odżywczych i dla większości zwierząt są trujące. Koala jednak dzięki szczególnym właściwościom układu pokarmowego neutralizuje truciznę, a z liści pobiera wyłącznie składniki odżywcze i wodę.
Na zachodzie Australii, pół godziny lotu od Adelajdy, znajduje się trzecia pod względem powierzchni australijska wyspa, zwana Wyspą Kangura. 30 proc. terenu stanowią rezerwaty i parki narodowe, zwierzęta mogą więc tam żyć swobodnie w swoim naturalnym środowisku. Na wyspie rządzą, rzecz jasna, kangury. Z reguły prowadzą nocny tryb życia, ale tutejsze osobniki wychodzą na żer także za dnia, ponieważ nie muszą się obawiać drapieżników.
60 km od wybrzeża Queensland pod lustrem wody znajduje się największa na świecie kolonia żywych organizmów. Łatwo ją dostrzec, nawet z kosmosu, ponieważ ma 2250 km długości. To Wielka Rafa Koralowa, która ciągnie się od Wielkiej Wyspy Piaszczystej aż do Cieśniny Torresa i wybrzeży Papui Nowej Gwinei. Jej zdjęcia zapierają dech w piersiach.
[i]Niezwykła Australia