Rodzinne historie zwierząt opisał Steve Jenkins w książce "Sisters and Brothers: Sibling Relationships in the Animal World" (Siostry i bracia: stosunki między rodzeństwem w świecie zwierząt).
Golec (Heterocephalus glaber), gryzoń z rodziny kretoszczurów, może mieć setki braci i sióstr, urodzonych przez tę samą matkę, zwaną królową. W sieci wąskich podziemnych tuneli, w których żyją, obowiązuje zasada, że młodszy musi ustępować drogi starszemu rodzeństwu.
Często rodzeństwo pomaga sobie nawzajem. Gdy ryjówki aksamitne (Sorex araneus) wyruszają w drogę, tworzą karawanę z matką na czele. Każde z dzieci, by się nie zgubić, trzyma się zębami futerka brata lub siostry maszerującego przed nim.
Wydry karłowate (Aonyx cinerea) także trzymają się razem. Erika Bauer, biolog ze Smithsonian National Zoological Park w Waszyngtonie, opowiada o prawdziwie braterskich, zgodnych stosunkach panujących w wydrzych rodzinach. Oczywiście, czasem dochodzi do bójek o jedzenie, ale dominuje współpraca.
Są jednak i takie zwierzęta, które mają powody poważnie obawiać się rodzeństwa. Czaple złotawe (Bubulcus ibis) są znane z tego, że potrafią zabić brata lub siostrę w czasie, gdy rodzice polują na owady i ryby. - Najsilniejsze z piskląt zabija rodzeństwo i wyrzuca je z gniazda, by nie musieć dzielić się posiłkiem - tłumaczy opiekun ptaków Dan Boritt.