- Shuan Tan jest mistrzem wizualnej narracji, który pokazał nowe możliwości ilustracji w książkach. Jego światy stanowią własny kosmos, gdzie nic nie jest oczywiste, a wszystko jest możliwe.... Człowiek jest wszechobecny, a Shuan Tan wyraża zarówno nasze poszukiwania jak i alienację. W brylujący sposób jednoczy magiczną narrację z głębokim humanizmem - brzmiał fragment orzeczenia jury nagrody pamięci Astrid Lindgren.

Już po raz drugi największy laur dla literatury dla dzieci i młodzieży na świecie przypada Australii. Shuan Tan ma 37 lat. Urodził się pod Perth w zachodniej części kraju, w mieście, które laureat sam określa jako najbardziej odsunięte od świata między rozległą pustynią i oceanem. Jego ojciec pochodzi z Chin, a matka jest Australijką o brytyjskich i irlandzkich korzeniach. Już jako nastolatek wykonywał ilustracje do historii horrorystycznych i science fiction w magazynach i pismach. Kształcił się w gimnazjum z profilem artystycznym dla wybitnie zdolnych uczniów. Ukończył University of Western Australia z kierunkiem w sztuce, historii i literaturze. Mieszka w Melbourne ze swoją żoną Finką.

Shuan Tan ilustrował i jest autorem takich książek jak „Thee Rabbits", „The Lost Thing", „The Red Tree", „The Arrival" oraz „Tales from Outer Suburia". Australijczyk opracowuje również adaptacje swoich dzieł. Tworzy z nich filmy animowane, a także przedstawienia muzyczne i teatralne. W tym roku otrzymał Oscara za najlepszy animowany krótki film „The Lost Thing", który oparty jest na jego książce o tym samym tytule. Wiele jego dzieł zwraca się do czytelnika w różnym wieku – mówi „Rz" członek jury nagrody pamięci Astrid Lindgren, Maria Lassén – Seger. Shuan Tan rozbija sztukę narracji, buduje własne tajemnicze światy, po które nie wystarczy sięgnąć raz, ponieważ pełne są różnych detali. Jego styl określany jest jako retrofuturyzm. Shuan Tan wierzy, że czytelnik sam złoży puzzle składające się na jego opowiadanie – podkreśla. Maria Lassén – Seger poleca czytelnikom polskim graficzną powieść bez słów „The Arrival", nad którą ilustrator pracował aż pięć lat. To unikalne epickie dzieło „magicznego realizmu" o emigracji. – W ramach poszukiwań do książki, Shuan Tan wysłuchiwał opowiadań wielu imigrantów, których losy można interpretować w europejskim kontekście – mówi Lassén – Seger. – W „The Arrival" porusza autobiograficzny temat, do którego często powraca. Bycie innym, nieprzystosowanie. Opisuje różne stany uczuć: wrogość do cudzoziemców i poczucie wyobcowania. Książkę charakteryzuje głęboki humanitaryzm – dodaje Lassen-Seger.

W tym roku do nagrody ALMA zgłoszono rekordowo dużo, bo aż 175 kandydatów z 63 krajów, w tym m.in. z Polski: fundację ABCXXI (Cała Polska Czyta Dzieciom), Małgorzatę Musierowicz, Józefa Wilkonia. Shuan Tan odbierze nagrodę wysokości pięciu milionów koron z rąk następczyni tronu, księżniczki Wiktorii, 31 maja.

-Z Vimmerby Anna Nowacka-Isaksson