Odważny i ostrożny zarazem, inteligentny, spokojny, łagodny, cierpliwy, towarzyski w stosunku do ludzi, wytrzymały, niewybredny, odporny na choroby, przystosowany do życia bez stajni, wszechstronny, szybko się uczący. Jego cechy sprawiają, że jest używany w hipoterapii, czyli metodzie rehabilitacji osób niepełnosprawnych.
O Huculszczyźnie w płatnym dodatku "Księga kresów wschodnich - Ostoje polskości"
W końcu XIX powstawały pierwsze ośrodki hodowlane koni huculskich w Kosowie i Żabiem. W Polsce po II wojnie światowej aż do 1985 r. właściwie jedynym ośrodkiem hodowli hucułów była Stadnina Koni Siary koło Gorlic. Dziś w Beskidzie Niskim znajdują się największe w Europie ośrodki hodowlane: Stadnina Koni Huculskich Gładyszów w Regietowie (kontynuacja SK Siary), Zakład Doświadczalny Instytutu Zoologii w Odrzechowej (powst. 1985), prywatna stadnina w Izbach. Co roku w Regietowie organizowany jest Czempionat Użytkowy Koni Rasy Huculskiej.
Niedawno podczas wizyty prezydenta Janukowycza w Polsce prezydent Komorowski podarował mu dwa konie huculskie jako należące zarówno do polskiego, jak i ukraińskiego dziedzictwa.