U zdrowego człowieka pot zawiera w niemal 99 proc. wodę oraz niewielkie ilości chlorków, kwasu moczowego, amoniaku, mocznika, tłuszczów i związków potasu, wapnia, magnezu i żelaza. Jego skład różni się nieco u każdego człowieka. Zależy on m. in. od przyjmowanych lekarstw, pokarmów, hormonów czy też warunków klimatycznych.
Gruczoły potowe mają za zadanie regulację ciepłoty ciała. To one są odpowiedzialne za to, aby nie dochodziło do przegrzania organizmu i udaru. Każdy człowiek posiada inną liczbę takich gruczołów – średnio waha się ona między dwoma a czterema milionami.
Aktywność gruczołów ma charakter indywidualny i zależy od stanu zdrowia, aktywności fizycznej, pracy układu nerwowego oraz stylu życia. Pocenie nasila się m. in. pod wpływem silnych emocji, wysiłku fizycznego, ostrych przypraw występujących w potrawach czy w okresie klimakterium. Gruczoły pod wypływem emocji potrafią wydzielić do dziecięciu razy więcej potu niż normalnie i nie ma na to wpływu np. temperatura otoczenia.
Nadmierne pocenie, któremu może towarzyszyć marznięcie i drętwienie dotyczy przede wszystkim pach, dłoni i stóp. To właśnie w tych miejscach występuje najwięcej gruczołów. Co ciekawe problem ilości gruczołów nie zależy od płci, a od ich rozmieszczenia. Kobiety mają średnio 1,5 raza mniej gruczołów na centymetr skóry na plecach niż mężczyźni, dlatego przy sporym wysiłku fizycznym ślady potu na plecach będą ujawniać się w mniejszym stopniu u płci pięknej. Na ogół pierwsze objawy nadpotliwości pojawiają się w okresie dojrzewania, a największe ich nasilenie przypada w wieku 20 - 30 lat to jednak można je zaobserwować już w wieku dziecięcym.
Kobiety mają średnio 1,5 raza mniej gruczołów potowych na centymetr skóry na plecach niż mężczyźni