Beethoven. Geniusz i cierpienie - dokument

Jeden z największych kompozytorów w historii był niski, niezgrabny, często niechlujnie ubrany, ale gdy zaczynał grać, znikały wszystkie jego niedoskonałości

Publikacja: 26.03.2012 09:03

Beethoven. Geniusz i cierpienie - dokument

Foto: Planete

26 marca mija 185 lat od śmierci Ludwiga van Beethovena. Przypominamy fragmenty

tekstu z magazynu Tele

z listopada 2011

Francuski film dokumentalny "Geniusz i cierpienie" jest próbą odpowiedzi na pytanie, na czym polegał geniusz Ludwiga van Beethovena.

Przeznaczeniem Beethovena od urodzenia była kariera muzyczna. Jego dziadek śpiewak zarabiał na życie jako kapelmistrz. Ojciec był tenorem w kapeli dworskiej. W filmie widzimy rodzinny dom Ludwiga i pokój, w którym przyszedł na świat. To nieduże puste dziś pomieszczenie. Jedynym przedmiotem jest w nim popiersie kompozytora oraz przykuwająca wzrok stara, drewniana podłoga. W przeszłości najzagorzalsi fani Beethovena podobno wyrywali z niej deski. – Jak w wypadku świętych, wyznawcy potrzebują relikwii – komentuje kuratorka Beate Kraus.

Beethoven zaczął koncertować i komponować jeszcze jako dziecko. Szybko zdobył popularność, a zarabiane na muzyce pieniądze pomagały reperować skromny rodzinny budżet. W 1802 roku pojawiły się pierwsze kłopoty ze słuchem. Beethoven popadł w depresję, zaczął izolować się od świata. Nigdy jednak nie zrezygnował z komponowania i występów, nawet gdy pod koniec życia był już całkiem głuchy. W dokumencie pokazany jest zestaw przedziwnych przyrządów przypominających trąbki i słuchawki od prysznica zaprojektowane przez Johanna Mälzla, wynalazcę metronomu. Miały poprawić słuch Beethovena, ale nie wiadomo, czy kiedykolwiek i w jaki sposób były używane. Jest także mowa o miłosnych perypetiach Ludwiga, którego zawsze pociągały kobiety niedostępne...

Muzyka Beethovena jest uniwersalna i wszechobecna. IX Symfonia, dzieło życia niemieckiego kompozytora, dawała ulgę i nadzieję mieszkańcom Chile walczącym o wolność pod rządami Pinocheta, do dziś tętni w filharmoniach i barach karaoke na całym świecie. W 1977 roku sonda Voyager 1 zabrała w przestrzeń kosmiczną płytę gramofonową z pozłacanej miedzi. Znalazły się na niej m.in. pozdrowienia w 55 językach oraz muzyka Beethovena.

26 marca mija 185 lat od śmierci Ludwiga van Beethovena. Przypominamy fragmenty

tekstu z magazynu Tele

Pozostało 96% artykułu
Kultura
Lustro mistrza Janusza Stannego
Materiał Promocyjny
Zwinny, wyrazisty i dynamiczny. SUV, który bryluje na europejskich salonach
Kultura
Europejskie Dni Dziedzictwa: żywe tradycje i zabytki
Kultura
Wawel jest Wasz. Trwa festiwal w Krakowie
Kultura
Warszawska SAUNA zaprasza na II edycję projektu S P A!
Materiał Promocyjny
THE FUTURE OF FINANCE
sztuka
Sezon wielkich osobowości w europejskich galeriach. Na początek Abramović
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej